Yabancı yatırımcılar ‘somut değişim’ bekliyor: Muhalefet kazansa bile…

14 Mayıs’a sayılı günler kala, dünya basını da seçim sürecini değerlendirmeye devam ediyor. İngiltere merkezli Financial Times gazetesine konuşan yabancı fon yöneticileri değişimin gerekli olduğunu söylese de, muhalefet kazansa dahi yatırımcıların koalisyon hükümeti somut bir değişim getirebileceğini ortaya koyana kadar beklemede kalacağını belirtti.

‘YATIRIMCILAR TEMKİNLİ OLACAK’

Türkiye ekonomisinin yeniden inşasının ve yabancı yatırımcılar nezdinde itibarının artmasının seçimi hangi parti kazanırsa kazansın zor olacağını değerlendiren yetkililer, yatırımcıların seçimlerin ardından temkinli olacağı aktarıldı. Londra merkezli yatırım fonu GAM’ın gelişmekte olan piyasalar odaklı yatırım direktörü Paul McNamara, yatırımcıların acele etmeyeceğini dile getirdi.

‘KIRILMA NOKTASI’ UYARISI

East Capital’den Emre Akçamak ise Türkiye’nin neredeyse tamamen terk edilmiş bir pazar olduğunu söyledi. Akçamak, özellikle Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinin neredeyse tükenmek üzere olması nedeniyle Türkiye’nin mevcut politikalar çerçevesinde kırılma noktasına yaklaştığını belirtti. İngiltere yatırım şirketi Abrdn’den Kieran Curtis de, piyasalar için politikaların kimin yaptığının önemi olmadığını aktardı.

ERDOĞAN İÇİN ‘OLUMLU KARŞILANIR’ YORUMU

Öte yandan, Wall Street’te büyük bir bankanın gelişmekte olan sermaye piyasası odaklı kıdemli bir yetkilisi, ‘Erdoğan’ın görüşünü değiştirip daha geleneksel bir politika benimsemesinin olumlu karşılanacağını’ dile getirdi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir