Putin’den 1000 yolcu uçağı hedefi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, önceki gün düzenlediği “Vladimir Putin’le yılın özeti” başlıklı geniş kapsamlı basın toplantısında, 2030 yılına kadar yurt içinde 1.000 yolcu uçağı inşa etme planını açıkladı.

Putin, Rusya’nın yabancı yapımı uçaklara olan bağımlılığını eleştirerek, yolcu uçağı pazarının halihazırda Airbus ve Boeing tarafından üretilen uçaklarla “aşırı yüklü” olduğunu söyledi.

Putin, Rusya’nın yabancı yapımı uçaklara bağımlılığını gidermek amacıyla 2030 yılına kadar Rus yapımı 1.000 yolcu uçağı inşa etme planını duyurdu.

Putin, “Kendi uçak üretimimizi geliştirmemiz gerekiyor […] ve 2030 yılına kadar 1.000’den fazla kendi Rus yapımı uçağa sahip olmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Airporthaber’e göre, Irkut MC-21 yolcu jetlerinin üretilmesi ve bazı uçaklar için de Rus yapımı motorlarına geçiş planlanıyor.

Rus havacılık sektörü, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra Batı yaptırımlarının devreye girmesinden bu yana etkin bir şekilde faaliyet göstermekte zorlanıyor.

Rus havayolu şirketleri, uçaklarını iyi durumda tutmak için son derece ihtiyaç duydukları Boeing ve Airbus parçalarını yasal yollardan temin edemiyor.

Rusya’nın şimdiye kadar parça temini için karaborsaya bel bağladığı ve hatta Boeing ve Airbus parçalarının kopyalarını üretme planları yaptığı anlaşılıyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir