Nvidia bir kez daha hakim karşısına çıkacak

Valeo’nun şikayetine göre, NVIDIA’nın şirketinde çalışan bir mühendis olan Mohammad Moniruzzaman, 2022’de her iki firmayla yaptığı toplantı sırasında ekranını paylaşırken yanlışlıkla bilgisayarındaki kaynak kod dosyalarını göstermişti. Valeo çalışanları bu durumu hemen fark etti. Monirüzzaman’ın hatası kendisine bildirilmeden önce kodu yazdı ve ekran görüntülerini aldı.

Valeo ve NVIDIA’nın, bir üreticinin müşterilerine sunduğu gelişmiş bir park etme ve sürüş yardımı teknolojisi üzerinde birlikte çalıştığını belirtmekte fayda var. Valeo, üreticinin park yardımı teknolojisinin hem yazılım hem de donanım yönünden sorumluydu. Ancak 2021 yılında büyük şirket, park yardımı yazılımını geliştirme ihalesini kazandı. Valeo, davasında, park etme ve sürüş destek sistemlerini geliştirmesine yardımcı olan eski çalışanının, tescilli teknolojilere maruz kalmasının ve bu teknolojilere erişiminin kendisini NVIDIA için “aşırı değerli” yapacağını fark ettiğini yazdı.

Nvidia bir kez daha hakim karşısına çıkacak

Moniruzzaman’ın, bu gelişmeden kısa bir süre sonra “onbinlerce dosyayı” ve 6 GB kaynak kodunu çalmak için kişisel e-postasına Valeo’nun sistemlerine izinsiz erişim sağladığı iddia ediliyor. Şikayette, birkaç ay sonra Valeo’dan ayrıldığı ve kendisine NVIDIA’da üst düzey bir pozisyon verildiğinde çalınan bilgileri de yanında götürdüğü belirtiliyor. Aynı zamanda Valeo için dahil olduğu proje üzerinde de çalışıyordu, bu nedenle o video konferansta hazır bulunuyordu.

Valeo, eski çalışanının yazılımını çaldığını itiraf ettiğini ve Alman polisinin, evi basıldığında Moniruzzaman’ın duvarlarına asılı belge ve donanımları bulduğunu söyledi. Bloomberg’e göre kendisi zaten bir Alman mahkemesinde ticari sırları ihlal etmekten suçlu bulunmuştu ve eylül ayında 14.400 euro ödemesine karar verilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx