Michelin Rehberi’ne İzmir ve Bodrum eklendi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya Kültür Yolu Festivali için şehirde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin zengin bir gastronomi destinasyonu olduğunu söyledi.

Dünyanın en çok ziyaret edilen şehirleri arasında yer alan İstanbul’un Michelin Rehberi’ne girerek “gastrocity” olarak konumlandırıldığını hatırlatan Ersoy, “Michelin yıldızları, 100 yıldır veriliyor ama Türkiye hiç seçkiye dahil olmamıştı. ‘Gastronomi ülkesiyiz, gastronomi şehirlerimiz var’ diyoruz ama bunun uluslararası kabul görmüş kurumlar tarafından da tescil edilmesi gerekiyor. Bununla ilgili bir çalışmayı pandemi döneminde başlatmıştık. Normalde 6 yıl gibi bir süreç alıyor, bir şehrin dahil edilmesi. Biz 2 yıl gibi bir süreçte İstanbul’u dahil etmeyi başardık.” dedi.

Michelin Rehberi’nin tamamen bağımsız uluslararası bir kuruluş olduğunu belirten Ersoy, Bakanlık olarak kendilerinin sadece şehir ve ilçeleri önerdiklerini kaydetti.

Michelin müfettişlerinin gerekli incelemeleri, kontrolleri yaptıktan sonra önerilen noktaları dahi ettiğini anlatan Ersoy, “Denetleyiciler de yurt dışından oluyor, Türkiye’deki müfettişleri kullanmıyorlar, her ülke için farklı müfettiş kullanıyorlar” ifadesine yer verdi.

LANSMAN 9 KASIM’DA

Ersoy, İzmir, Urla, Çeşme ve Bodrum’un Michelin Rehberi’ne dahil edilmesiyle ilgili lansmanın 9 Kasım’da İstanbul’da yapılacağını bildirdi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx