LGBTİ+ ‘yasağının’ ardından Rusya’dan ayrılma taleplerinde 6 kat artış

Rusya Yüksek Mahkemesi’nin LGBTİ+ hareketinin ‘aşırılık yanlısı’ olduğuna ve LGBTİ+ hareketinin faaliyetlerinin yasaklanmasına hükmetmesinin ardından ülkedeki LGBTİ+’ların ülkeden ayrılma taleplerinde artış yaşandığı açıklandı.

Moscow Times’ın aktardığına göre, Sovyetler sonrası dönemde LGBTİ+’ların insan haklarının korunması amacıyla kurulan Equal PostOst örgütü kurucularından Evelina Chaika, Mozhem Obyasnit haber sitesine yaptığı açıklamada, mahkeme kararından bu yana Rusya’dan ayrılmak isteyen LGBTİ+’ların sayısının 6 kat arttığını anlattı.

‘SAATTE 12 TALEP ALIYORUZ’

Chaika, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bugünlerde saatte ortalama 12 (ülkeden ayrılma) talebi alıyoruz. Bu, günde 100’ü aşkın talep aldığımız anlamına geliyor” dedi. Rusya’daki LGBTİ+ ve LGBTİ+ hakları savunucularının Avrupa’daki güvenli ülkelere tahliyesi için çalışmalarını genişlettiğini aktaran kuruluş, bu kişilerin uçuşlarını ve diğer acil ihtiyaçlarını finanse etmek için bağış toplama kampanyalarına da hız verdiklerini bildirdi.

LGBTİ+ hakları örgütleri, Yüksek Mahkeme’nin verdiği ‘muğlak’ karar sonrası, Rus yetkililerin LGBTİ+ hayat tarzı ya da sembolleriyle bağlantılı olduklarını düşündükleri herkesi yargılama yoluna gidebilecekleri konusunda uyarıda bulundu. 5 Aralık Salı günü, Rus polisinin LGBTİ+ hakları savunucusu Nikolai Rodkin’i ‘arananlar’ listesine aldığı, fakat kendisine hangi suçlamaların yönetildiğinin bilinmediği de ifade edildi. Rodkin ile ilgili bu durumun mahkeme kararıyla ilgili olup olmadığı da netlik kazanmadı.

Ne olmuştu?

Rusya Yüksek Mahkemesi, 30 Kasım Perşembe günü aldığı kararla, ülkedeki LGBTİ+ hareketinin ‘aşırılık yanlısı’ olduğuna hükmetmişti. Bundan önceki haftalarda, Adalet Bakanlığı, LGBTİ+ hareketinin ‘aşırılık yanlısı’ olarak değerlendirilmesi için Yüksek Mahkeme’ye dava açmıştı. Bakanlığın talebini değerlendiren Yüksek Mahkeme, LGBTİ+ hareketinin faaliyetlerinin de yasaklanmasına karar vermişti.

Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz aralıkta “LGBT propagandası” olarak adlandırdığı faaliyetlerin teşvik edilmesine yönelik kısıtlamaları genişletmişti. Kararla beraber, ülkedeki LGBTİ+ bireylerin yaşam tarzlarının kamuya açık bir şekilde ifade etmesi yasaklanmıştı.

Rusya’da parlamentonun alt kanadı Duma’da kabul edilen yasa tasarısıyla ise sağlık çalışanlarının, trans bireylere hormon tedavisi dahil ‘bir kişinin cinsiyetini değiştirmek için planlanmış tıbbi müdahalede bulunması’ engellenmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir