Karnabahar yapraklarını çöpe atıyorduk! Vücudu baştan aşağıya temizliyormuş

Karnabaharın sağlığa olan etkileri saymakla bitmiyor. Vitamin ve mineral deposu olan karnabahar kış aylarında vücudu koruyan, iyileştirici etkiler sağlayan bir sebze. Tüketimi uzmanlar tarafından önerilen bu sebzenin yaprakları da bir o kadar kullanışlı ve faydalı.

YAPRAKLARINDA YÜKSEK PROTEİN VAR

Eğer protein ihtiyacınızı karşılamak veya bitki bazlı protein kaynakları eklemek istiyorsanız, diğer sebzelerle birlikte karnabahar yapraklarını tüketebilirsiniz. Yüksek lif içeriği sayesinde sindirim sistemine ve mide problemlerine karşılı etkili bir çözüm yolu olabilir.

ZENGİN LİF KAYNAĞI

Karnabahar yaprakları, genellikle düşük kalorili ve yüksek lif içeriğine sahip olmalarıyla bilinir. Sağladığı tokluk hissi, karnabahar yapraklarını kilo verme süreci için tüketilebilir bir besin haline getirir. Bu nedenle hem karnabaharı hem de yapraklarını diyet planınıza ekleyebilirsiniz.

A VİTAMİNİ İÇERİĞİ GÖZLERE FAYDA SAĞLIYOR

Karnabahar yapraklarının A vitamini içermesi göz rahatsızlıkları için oldukça önemli bir detay. Özellikle katarak hastalığına iyi gelene bu vitamin göz sağlığını iyileştirebilir. A vitaminini vücuda almak için karnabahar yaprağı tüketebilirsiniz.

Bu yapraklar, antioksidanlar bakımından zengindir. C vitamini, beta-karoten ve diğer antioksidanlar, serbest radikallerle savaşarak hücresel hasarı azaltabilir. Aynı zamanda yaşlanmayı geciktiren özellikleri mevcut.

MİNERAL BOLLUĞU

Karnabahar yaprakları, potasyum, kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi mineraller açısından zengindir. Bu mineraller, kemik sağlığını destekler, kas fonksiyonlarını düzenlemede büyük rol oynar.

HAFIZA PROBLEMLERİNE ETKİ EDİYOR

Karnabahar yapraklarından elde edilen su, yapraklarında bulunan thaiamin maddesinin ortaya çıkmasını sağlar. Bu madde ise alzheimer hastalığına karşı beyin fonksiyonlarını geliştirebilir. Özellikle ileri yaş rahatsızlıklarından biri olan alzheimer şiddetini azaltabilir.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONUNU ÇÖZER

Karnabahar yapraklarından elde edilen su, regl dönemi ve idrar yolu problemlerini çözebilir. Düzenli tüketildiğinde mesane torbasına karşı iyileştirici özellikler sağlayabilir. Taş ve kum oluşumunun büyük oranda önüne geçer.

CİLDE İYİ GELİYOR

Karnabahar suyu, sivilce problemlerini ortadan kaldırabilir. Daha pürüzsüz bir cilde sahip olmak için hücre yenileyici özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Özellikle karnabahar yaprakları ciltteki ölü hücreleri yeniden canlandırabilir. Bu sayede canlı görünen bir cilde sahip olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx