İngiliz Bakan’dan utanç verici tepki: ‘Özgür Filistin’ sloganı atan makinisti eleştirdi!

Bir metro makinisti Londra Metrosu’nda “Özgür, özgür Filistin” sloganına öncülük ettiği için eleştirildi.

Londra’dan sorumlu bakan Paul Scully, personelin “günlük işlerine odaklanmaları” gerektiğini söyledi ve Londra’daki gerilimi körüklememeleri konusunda uyardı.

PROTESTOLAR TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR

Yaklaşık 100,000 protestocu Filistin yanlısı bir gösteriye katılırken, gazeteci Ruby Lott-Lavigna tarafından internette yayınlanan görüntülerde trenin hoparlör sisteminden bir slogan atıldığı görülüyor.

Merkez hat seferini yapan trenin makinisti “Özgür, özgür” derken yolcular da protestolarda popüler bir slogan olan “Filistin” diye karşılık veriyor.

HAMAS’I TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK ADLANDIRDI

Scully şunları söyledi: “Hamas’ın korkunç terör saldırıları ile Gazze’deki Filistinlilerin meşru kaygıları arasındaki farka yeterince vurgu yapılmadığı bir dönemde, Londralıların, Yahudilerin Müslümanlarla birlikte barış içinde yaşadığı başkentimizde gerilimi körüklememesi gerçekten çok önemli.

Bilinçli protestolar değişim getirebilir. Ancak modaya uygun bando takımları topluluklarda bölünmelere ve korkuya neden olabilir ve bu kalabalıklar arasında seyahat eden bazı yolcuların güvenliğine yönelik tehdidi artırabilir.”

ATILAN SLOGANLAR YÜZÜNDEN LONDRA HALKINI GÜVENDE GÖRMEDİ

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan’a ve Transport for London’a “personelin insanları A noktasından B noktasına güvenli bir şekilde taşımak olan günlük işlerine odaklanmalarını sağlamalarını” önerdi.

Güvenlik Bakanı Tom Tugendhat, eskiden Twitter olarak bilinen X’te şunları yazdı “Londra’nın metroları herkes içindir. Birçok kişi bunu korkutucu bulacaktır.” Belediye başkanının “tüm Londralıların kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olma görevi olduğunu” da sözlerine ekledi.

İngiliz Ulaştırma Polisi (BTP) Emniyet Müdür Yardımcısı Sean O’Callaghan, teşkilatın “sosyal medyada dolaşan ve Londra’da bir trenin makinisti tarafından slogan atıldığını gösteren görüntülerden haberdar olduğunu” söyledi.

KAYNAK: THE GUARDİAN | HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx