Hekimler kamuyu tercih etmiyor, Sağlık Bakanlığı’nın ilanlarına başvuru yok: Kadrolar boş kaldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Giderlerse gitsinler” dediği hekimlerin yurtdışına göçü artarak devam ederken Sağlık Bakanlığı’nın açmış olduğu atama kuralarına başvuru sayısı tartışma yarattı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, iyi hal belgesi alanların sayının azaldığını belirtse de Türk Tabipler Birliği’nin verilerine göre 2023’ün ilk 8 ayında 1964 sağlık çalışanı yurt dışına gitmek için “iyi hâl belgesi” başvurusunda bulundu.

2. ATAMA YAPILDI

Bakanlığın mali durum raporunda yer alan hekim ve eczacılara ilişkin yapılan kura işlemleri verilerine göre 2023’ün ilk döneminde yapılan atamalarda 2 bin 669 kişilik uzman tabip kadrosuna sadece 39 atama yapıldı. Tüm alanlarda toplam 19 bin 252 kişilik kadro açılmasına karşın 6 bin 792 kişinin ataması yapıldı. İlk defa atamada da iller arası atamada da kadrolar boş kaldı. Bunun üzerine bakanlık geçen hafta 2. kez ilana çıkarak uzman hekim kadro sayısını artırdı. Yeni başvurular için 2 bin 739’u uzman hekim kadrosu olmak üzere 4 bin 326 kişilik kadro ilanı açıldı. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şube Başkanı Kubilay Yalçınkaya, hekimlerin kamuya dönüşe sıcak bakmadığını belirtti. Yalçınkaya “Beyaz reformun ilk döneminde ‘Geri dönüşler başladı’ denildi ama dönüşler durmuş durumda” dedi. 65-72 yaş arasında yeniden atama kurasında 102 kişilik kadro için 11 atama olduğuna dikkat çeken Yalçınkaya, “Bakanlık ikinci dönem atama kurasında da aynı sonucu elde edecek” ifadelerini kullandı.

ÇOCUK CERRAHİ YOK

SES Ankara Şube Başkanı Kubilay Yalçınkaya, taşradaki kamu hastanelerinde yan dal uzmanlığında eksiklik olduğunun altını çizerek “Yoğun bir şekilde yan dal uzmanı talebi var. Beyin cerrahisinden çocuk cerrahisine eksiklik var” diye konuştu. Bu kadar az sayıda başvuru olmasının birçok ilde birçok alanda sağlık hizmetinin sunulmadığını gösterdiğini kaydeden Yalçınkaya, “Türkiye’yi yeniden cazibe merkezi haline getirmezseniz yurtdışına göç devam edecek. Sağlığa ve hekime erişim güçleşecek. Bu da sağlıkçılara yönelik şiddetin artmasına neden olacak” dedi.

UZMAN DOKTOR YOK

Göztepe Hastanesi’nde uzman hekim yok.Yurttaşların tedavisi aksıyor. Urfa Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ise geçen yıl çocuk cerrahi uzmanı sayısı 4 iken bu sene sayı bire düştü. Her yıl 75 bin doğumun olduğu kentte toplamda sadece 3 çocuk cerrahı kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx