Büyük tepki çekmişti, İstanbul’da toplu taşıma ücretlerine indirim

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) ekim ayı toplantısı Bakırköy’deki 1453 Çırpıcı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce’nin yönettiği oturumda toplu ulaşımda açık çevrim kartlarının ve sınırlı kullanım biletlerinin ücretleri ile ilgili düzenleme yapıldı.

Toplu ulaşımda İstanbulkart’ı olmayanların kullandığı kredi kartı ve banka kartlarıyla yapılan temassız ödemelerde fiyat farkı alınması tepkilere neden olmuştu.

Yeni düzenlemede yüzde 33.3 oranında indirime gidildi. 30 TL olan tek geçişlik bilet ücreti 20 TL, 50 TL olan iki geçişlik ücret 38 TL’ye, 80 liralık üç geçişlik bilet 60 TL’ye indirildi. Marmaray’da da 80 TL olan tek geçişlik ücret 60 TL’ye düşürüldü.

E-SCOOTER SAYILARI BELİRLENDİ, PARK ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ

Oturumda, 2021 yılında yetki belgesi sahiplerine 2 yıllığına verilmiş olan e-scooter izinlerinin süresinin dolmuş olması nedeniyle operatörlerin izin yenileme talepleri de görüşüldü. Oybirliği ile alınan karar doğrultusunda yönetmelik gereğince e-scooter sayıları ilçe nüfuslarının 1/200’ünü geçmeyecek şekilde hesaplandı ve İstanbul genelinde en fazla 79 bin 456 adet e-scooter kullanımına izin verilmesi kararlaştırıldı.

Operatörler izin için 27 Kasım- 18 Aralık 2023 tarihleri arasında İBB Ulaşım Dairesi Başkanlığı Ulaşım Planlama Şube Müdürlüğüne başvuruda bulunacak. Operatörler, ilçedeki e-scooter sayısını belirtecek ve karar tarihi itibari ile  6 ay içerisinde verilecek izin sayısının 1/20’si kadar e-scooter park alanı yapılması da zorunlu olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx