Bu İki Altcoin Dev İşbirliğine Gitti: Artık Daha Hızlı ve Düşük Ücretli!

Chainlink Data Streams şimdi Arbitrum’da erken erişime girdi. Chainlink ayrıca main-net’te Functions Beta ve Automation 2.0 ile yeni merkezi olmayan bilgi işlem yeteneklerini duyurdu. Böylece, altcoin projesi merkezi olmayan bilgi işlemi genişletiyor. Geliştiriciler bu ürünleri kullanıcılar için verimliliği artırmak ve maliyeti düşürmek üzere tasarladı.

Chainlink, Arbitrum’da ‘Data Streams’i başlattı

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, Blockchain veri oracle sağlayıcısı Chainlink’ten yeni bir hamle geldi. Altcoin, ağ gecikmesini azaltmak için tasarladığı yeni bir ürün olan “Data Streams “i piyasaya sürdü. Şirket, Pazartesi günü yaptığı basın açıklamasında ürünü, katman-2 platformu Arbitrum’da erken erişime açtığını duyurdu. Şirkete göre Chainlink Data Streams, “yeni nesil ultra hızlı ve kullanıcı dostu türev ürünlerinin kilidini açmak için” düşük gecikmeli piyasa verilerini ve otomatik yürütmeyi birleştiriyor. Düşük gecikmeli piyasa verileri, gecikme olmaksızın teslim edilen finansal piyasa verilerini ifade ediyor.

Altcoin projeleri arasındaki işbirliği neler getiriyor?

Basın açıklamasında, ürünün “yüksek frekanslı piyasa verilerinin sürekli olarak off-chain kullanıma sunulduğu” “çekme tabanlı” bir veri oracle çözümü kullandığı belirtildi. Oracle raporları blok başına üretiliyor. Kullanıcıların bunları off-chain olarak alması mümkün. Ayrıca, ardından on-chain işlemleriyle doğrulama yapma imkanları var. Bu, oracle’ların çeşitli zaman aralıklarında akıllı sözleşmelere proaktif olarak veri beslediği itme tabanlı çözümden farklı.

Çekme tabanlı bir sistem kullanmak, güncellemelerin gecikme süresini (bir veri paketinin bir noktadan diğerine gitmesi için geçen süre) azaltıyor. Çünkü, mesajların node’lara yayılması gerekiyor. Bu, genellikle işlemlerin sonuçlandırılması ve senkronize edilmesinde gecikmelere neden oluyor. Bu yüzden altcoin projeleri için dağıtık ağları etkileyen yaygın bir sorun. Chainlink kurucu ortağı Sergey Nazarov konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi:

Data Streams, DeFi (merkezi olmayan finans) protokollerinin yürütme hızlarını ve merkezi borsalara rakip bir kullanıcı deneyimini desteklemesini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda bunu adil, şeffaf ve merkezi olmayan altyapının temel Web3 değerinden ödün vermeden yapıyor.

Chainlink’ten Functions Beta ve Automation 2.0 hamlesi

Ayrıca Pazartesi günü altcoin projesi, main-net’te Functions Beta ve Automation 2.0’i duyurdu. Bunlar, yeni merkezi olmayan bilgi işlem yetenekleri. Chainlink Functions, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamaları, sistemler arasında veri aktarımlarını işleyen bir ara katman olan herhangi bir uygulama programı arayüzüne (API) bağlamasına olanak tanıyacak. Chainlink basın açıklamasında, Chainlink Functions’ın yüksek değerli işlerin onda bir maliyetle otomatikleştirilmesine olanak sağladığını söyledi. Böylece, gaz maliyetlerinde %90’a varan tasarruf sağladığını belirtti. Bu arada, Chainlink Labs, Chainlink’e katkı yapan birincil geliştiricidir. Chainlink Labs’in baş ürün sorumlusu Kemal El Moujahid, konuya ilişkin olarak bir açıklama yaptı. Moujahid, şu hususların altını çizdi:

Tüm bu yeni güncellemelerle, tüm geliştiricilerin heterojen Web3 bileşenlerini düşünebilecekleri mevcut herhangi bir sisteme nasıl bağlayabilecekleri, verileri ve değeri multi-chain ekosistemi boyunca sorunsuz bir şekilde nasıl taşıyabilecekleri ve yeni doğrulanabilir uygulamalar nasıl oluşturabilecekleri konusunda bir standart oluşturuyoruz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx