Borsa takipçisi için zor günler kapıda…

Sevgili dostlara böyle hareketlerin arttığı dönemleri hiç sevmem. En güzeli böyle dönemlerde işlem yapmaktan uzak durmak. Hatta karda olunan pozisyonlardan bir miktar nakde geçmek de mantıklı geliyor.
İsrail-Filistin savaşından başka bir gündemimiz yok şu an. Burayla ilgili gelen haberler, açıklamalar önemli. Özellikle İran’ın savaşa dahil olup olmayacağı konusu piyasaları başka boyutlara taşıyabilir. Biz “savaşlar olmasın, insanlar ölmesin” diyerek borsayla ilgili beklentime geçeyim.

Sevgili dostlar, 2 hafta öncesine kadar hatta geçen hafta başına kadar kısa vade için de iyimserdim. Uzun vade için ne olursa olsun iyimserim o ayrı.Evet kısa vade için biraz tadım kaçtı. Özellikle 8.400 puan duvarını bir türlü aşamamak, endekste yorgunluk emarelerinin üstüne İsrail-Filistin savaşı da tuzu biberi oldu anlayacağınız. Haftalık kapanış da tatsız oldu. Başta dediğim gibi bir miktar nakde geçmek, olası düşüşlerde elimizi rahatlatır. Şöyle düşünün endeks 8.100 puandaki desteğinin altına indi ve 7800, 7600 desteklerine doğru hareketlendi.

Elimizdeki nakitle duruma göre destek noktalarından kademeli alım yapabiliriz. He bu dediğimiz olmadı endeks 8.400’u devirdi 8.850 direncini hedef yaptı, zaten taşıdığımız hisseler var, elimizdeki nakitle de döner alırız sattıklarımızı.

Yani anlayacağınız kısa vadede aşağı yönlü hareketin sürme ihtimali bana daha yüksek geliyor. Düşüşlerde üzülmemek, fiyatların aşağıya gelmesini fırsat olarak görmek psikolojik olarak da bizi rahatlatabilir. Olası düşüşlerde sert geri dönebilecek hisseleri seçerken üçüncü çeyrek bilançosu güçlü gelebilecek şirket hisseleri tercih edilebilir. Özellikle otomotiv, havayolu ve perakende şirketlerinin bilançoları üçüncü çeyrekte de güçlü gelebilir.

Bereketli bir hafta olsun. Görüşmek üzere…

patronlardunyasi.com

Yukarıda yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx