Blöf Mü? Hacklenen Altcoin Ekibi Saldırganlara Süre Verdi!

Merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü unshETH, bir hack nedeniyle 375.000 dolar kayıp yaşadı. Bunun ardından altcoin proje ekibi, çalınan fonların %90’ının iadesi için bilgisayar korsanlarıyla bir görüşme yürütüyor. DeFi saldırılarının çoğu akıllı sözleşmenin güvenlik açıkları nedeniyle gerçekleşiyor. Bununla birlikte, unshETH özel anahtarın ele geçirilmesi nedeniyle fonları kaybetti.

Hack’lenen altcoin projesinin ekibi hackerlarla müzakere ediyor!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, on-chain staking platformu unshETH, bir saldırıyla karşı karşıya kaldı. Bu saldırıda hackerlar, protokolden 375.000 dolar çalmayı başardı. Şimdi ise altcoin proje ekibi, hackerlerla %90’ını iade etmeleri için bir müzakere yürüyor. Son gelişmede ekip, saldırganlara bir mesaj yazdı. unshETH, fonların iadesi için 3 Haziran’a kadar süre verdi. Ardında şu uyarıyı yaptı:

Açık olmak istiyoruz ve bu bir blöf değil. Sizin ve sizinle bağlantılı bazı kişilerin (arkadaşlarınızın) kim olduğunu biliyoruz. Yukarıdaki son tarihe kadar parayı iade etmediğiniz takdirde kesinlikle kolluk kuvvetleriyle ilerleyeceğiz.

Hafta sonu, bir başka DeFi altcoin projesi olan Jimbos Protocol, DeFi hacklenmesi nedeniyle 7,5 milyon dolar kaybetti. UnshETH gibi Jimbos da fonlarının %90’ını geri kazanmaya çalışırken, bilgisayar korsanlarının %10’unu ödül olarak tutmasına izin veriyor. Çarşamba günü, bilgisayar korsanlarını takip edebilecek ve fonları geri alabilecek topluluk üyeleri için bir ödül programı açtı. Bu arada, DeFi protokolleri Mayıs ayında açıklardan dolayı 19,69 milyon dolardan fazla para kaybetti.

Altcoin projesinin topluluğun ilginç tepkisi: Blöf!

Uyarı mesajı topluluktan olumsuz tepki aldı. Bir Twitter kullanıcısı uyarının “tam da blöf yapan birinin söyleyeceği gibi” olduğunu söyledi. unshETH ayrıca tweet’inde hackerların arkadaşlarını hedef aldığı için de eleştirilere maruz kaldı. Topluluk üyesi Haym Salomon “bir hacker’ın arkadaşlarını açıkça tehdit etmek (muhtemelen) altından geçmek istemeyeceğiniz bir çıta” diyor.

Twitter kullanıcısı LuloxEth, unshETH’in hacker’a yaptığı uyarıya yanıt verdi.

DeFi protokolü nasıl hack’lendi?

Saldırganlar, Perşembe günü, unshETH protokolünün özel anahtarların ele geçirdi. Bunun ardından, bilgisayar korsanları çiftlik ödüllerinden ve protokol likiditesinden 375.000 dolar değerinde kripto hortumladı. Bununla birlikte, topluluk üyeleri anahtarların nasıl ele geçirildiğine dair ayrıntılar talep etti. Bir Twitter kullanıcısı olan “alec”, unshETH’i özel anahtarları yanlışlıkla GitHub’da yayınlamakla suçladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir