2023’ün yıldızı kriptolar

Merkez bankalarının enflasyonla mücadele kapsamında faizleri artırmaya devam ettiği ve dünyada resesyon endişelerinin tırmandığı 2023 yılı geride kalırken; finansal varlıkların 2023’teki performansı da belli oldu.

Faize duyarlılığı görece daha yüksek olan başta altın ve senetleri dünyada değer kazanan yatırım araçları arasında yer aldı. 2022’de kripto varlık borsası FTX’in iflasıyla sarsılan kripto para piyasasındaki toparlanma da dikkat çekti. Bitcoin yatırımcısına yıllık yüzde 154 kazandırdı. Bitcoin, 2023’ün son günlerinde 44 bin 700 dolara çıktı.

RALLİ HAVASI

Hürriyet’e konuşan Dinamik Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş, “2023’ün en çok kazandıran yatırım aracı kripto paralar olurken bunu geleneksel yatırım araçları takip etti. Pandemide zirveyi gören Bitcoin, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) parasal sıkılaşmaya geçmesiyle birlikte 68 bin dolardan 14 bin dolar seviyesine kadar geri çekildi. Özellikle 2023’ün ikinci yarısında Fed’e ilişkin faiz indirim beklentilerinin de fiyatlanmasıyla tekrar yükselişe geçti ve yıllık bazda yüzde 154 kazandırdı. Ethereum ise yüzde 97 kazanç sağladı” dedi.

ALTINDA YÜZDE 80 GETİRİ

ise 1096 TL’den başladığı yılı yüzde 78.8 artışla 1960 TL’den tamamlayarak yıllık bazda en fazla getiri sağlayan yatırım araçlarından biri oldu. Ons altın fiyatları yaklaşık yüzde 13 artarak 2 bin 62 dolardan işlem gördü.

Yurt içinde mevduat faizlerinde ortalama yüzde 27.7 kazanım elde edildiği bilgisini veren Yavaş, “Ekonomi yönetiminin ortodoks politikalara geçmesiyle birlikte faiz oranları arttı ve mevduatta oran yüzde 50 seviyesine ulaştı. Altında ise dolarda görülen yükseliş ve Fed’ ilişkin beklentiler eşliğinde bu durum yüzde 80 oldu” ifadelerine yer verdi.

DOLAR ENFLASYONUN ALTINDA GETİRİ SAĞLADI

TÜİK’in dün açıkladığı verilere göre 2023’ye yıllık enflasyon yüzde 64.77 olurken yurt içinde dolara yönelenlerin sağladığı yıllık kazanç yıllık enflasyon oranının altında, yüzde 57’de kaldı. Dolar, TL karşısında bir yılda yüzde 57 değer kazanırken, ise yıllık bazda yüzde 63.5 yükseldi.

DOLAR ALIMINDA DÜŞÜŞ

Öte yandan, yurt içi yerleşiklerin toplam yabancı para mevduatı, 2023’te yıllık 14,7 milyar dolar azalarak 177.2 milyar dolara geriledi.

BORSA REEL GETİRİ SUNAMADI

-Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi yıllık bazda yüzde 35.6 yükselerek seneyi 7 bin 470 puandan tamamladı. Endeks, dolar bazlı bakıldığında yatırımcısına yüzde 14.1  kaybettirdi. Yatırım Finansman Menkul Değerler Strateji ve Yatırım Danışmanlığı Bölümü Yönetmeni Vahap Taştan, BİST 100’ün getirisinin, ekimde görülen 8.500 zirvesinin ardından gerilediğini, yatırımcısına reel getiri sunamadığını anlattı.

‘SATIŞLAR ALIM FIRSATI OLABİLİR’

-Yatırım Finansman Menkul Değerler Strateji ve Yatırım Danışmanlığı Bölümü Yönetmeni Vahap Taştan, borsada son aylarda yaşanan satışları hisse bazlı hareketlerle açıkladıklarını kaydetti ve bir fırsata işaret etti. Bu satışlar yaşanırken şirketlerin faaliyetlerinin son çeyrekte zarar görmediğine dikkat çeken Taştan, “Bu düşüşün bir piyasa hareketi olduğunu göz önünde bulundurursak, BİST’te bu tip geri çekilmeleri alım fırsatı olarak da düşünebiliriz” diye konuştu.

KÜLÇE ALTIN ÖNE ÇIKTI

-Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2023 Aralık verisi henüz gelmedi ama açıklanan son veriler, 2023’teki en yüksek yıllık getirinin külçe altında olduğunu ortaya koydu.

2023 Kasım’a ilişkin açıklanan Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları verisine göre külçe altın, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 25.48, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 10.19 oranlarında yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı oldu. Mevduat faizi (brüt) yüzde 19.37 ve DİBS yüzde 47.49 oranlarında yatırımcısına kaybettirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir