Yılan Adası neden kıymetli?

Rusya’nın Ukrayna işgalinin başlangıcında işgal ettiği ve elinde tutmak için ağır kayıplar verdiği Yılan Adası, hem ticari güzergahların denetimi, hem de pozisyonu gereği askeri manada sağladığı kabiliyetler açısından stratejik bir değere sahip. Tatlı suyun olmadığı ve yaşama elverişli olmayan bu 46 dönümlük kara kesimi, Ukrayna kıyılarından yaklaşık 48 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

BATI KARADENİZ’İN DENETİMİ İÇİN KRİTİK POZİSYONA SAHİP

Karadeniz’in batı kısmının denetimi açısından büyük kıymete sahip olan ada, Ukrayna ticaretinde büyük yer tutan Odessa limanına da 142 km uzaklıkta bulunuyor. Odessa limanlarının Rus donanması tarafından abluka altına alınması sonrası ülkeden dünyaya buğday ihracatı durmuş, global bir besin krizinin fitili ateşlenmişti. Adada hakimiyet sağlayarak Odessa üzerindeki denetimini pekiştirecek olan Moskova idaresinin, ilerleyen yıllarda doğalgaz üzere gıdayı da bir silah olarak kullanmasından kaygı duyuluyor.

Ana rotalar maksatta

Yılan Adası, Romanya ile Ukrayna ortasında hudut olan Tuna Nehri’nin ağzına yakın bir pozisyonda yer alıyor. Romanya’nın Karadeniz’deki limanı Köstence, adanın güneyinde ve savaş nedeniyle Odessa’ya ulaşamayan gemiler buraya geliyor. Rusya’nın ana ticaret güzergahlarına yakın bir pozisyonu olan Yılan Adası’nı denetim etme dileğinin, ticaret rotalarında kelam sahibi olamaya yönelik de bir atılım olduğu düşünülüyor. Rusların adada tam hakimiyet için S-400 hava sistemleri konuşlandırma niyetinde olduğu belirtiliyor. Ukrayna Askeri İstihbarat Şefi Kyrylo Budanov da “Adayı kim denetim ediyorsa, sivil gemilerin Ukrayna’nın güneyindeki hareketini de engelleyebilir” tabirleri ile çetin uğraşın emeline ışık tutmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.