Ürdün’de 180 yıllık tarihi yapı: Osmanlı’dan bugüne ayakta

Osmanlı devrinin simgelerinden biri olan İskandarani isimli tarihi yapı, geçmişten günümüze hiçbir özelliğinden ödün vermeden hizmet vermeye devam ediyor.

Ürdün’ün Salt kentinin sembolü haline gelen İskandarani, günümüzde tarihi ve çağdaş bir kafe olarak ziyaretçilerine farklı bir tecrübe yaşatıyor.

“GEÇMİŞTE AT BARINAĞI OLARAK KULLANILIYORMUŞ”

İskandarani’nin sahibi olan Muhammed Bakir, geçmişte at barınağı olarak kullanılan bu tarihi şahanenin 1960’lı yıllarda şekerleme atölyesi olarak kullanıldığını söyledi. Bakir, “Mekan 2016 yılına kadar kendi haline terk edilmişti. Daha sonra kökeni Hatay’ın İskenderun ilçesine dayanan amcam ve ben şimdiki haliyle kafeye dönüştürmeye karar verdik. İsmini da İskandarani (İskenderunlu) koyduk.” tabirlerini kullandı.

Bakir, işletmesinin Osmanlı tarihini canlandırması ve atalardan kalmasının kendilerini bu yere bağladığını ve motive ettiğini söyleyerek; yerin sahip olduğu atmosferin, menüsünün ve Türk müziği yayınlarının sayesinde öbür yerlerden ayrıldığını da ekledi.

“SALT KENTİNİN ‘RUHU'”

Turist bir kümeyle yeri ziyaret eden Yasmin Arafat, “Buradaki her şey tarihi. Bu yer, anne ve babamızın bize anlattığı üzere bizi eski günlere götürüyor.” dedi.

Kafede Türk çayı içen Ürdünlü Mahmud Amir, yeri Salt kentinin “ruhu” olarak nitelendirerek, “Kente geldiğinizde kesinlikle uğramanız gereken aşikâr başlı istasyonlar var. Bu kafe de o istasyonlardan biri. Oturduğunuzda hoş bir rahatlık hissediyorsunuz.” diye konuştu.

Salt kenti ayrıyeten, 27 Haziran’da Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından “hoşgörü ve misafirperverlik şehri” olarak isimlendirilerek Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.