Umman ve Mısır’dan bağlantıları geliştirme adımları

Umman ile Mısır ortasında çeşitli alanlarda 6 mutabakat zaptı ve 2 iş birliği mutabakatı imzalandığı bildirildi.

Umman resmi ajansı ONA’da yer alan habere nazaran, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin gerçekleştirdiği resmi ziyaret çerçevesinde başşehir Muskat’taki El-Alem Sarayı’nda iki ülke ortasında çeşitli mutabakatlara imza atıldı.

Bu kapsamda iktisat, sanayi, ticaret, etraf, deniz nakliyatı, araştırma ve astronomi alanlarında 6 mutabakat zaptı ile 2 iş birliği mutabakatının yanı sıra iş birliği mektupları imzalandı.

Taraflar ayrıyeten 2023-2025 yılları için gençlik ve spor alanında iş birliği, 2022 için çalışma ve eğitim alanlarında teknik iş birliği ile 2022-2024 yıllarında yüksek öğretim, bilimsel araştırma ve yenilik alanında iş birliği bahislerinde 3 yürütme programı konusunda anlaştı.

Mutabakat zaptları, iş birliği ve yürütme programları ile iş birliği mektupları, Umman hükümeti ismine Dışişleri Bakanı Bedr bin Hamed el-Busaidi, Mısır ismine ise Dışişleri Bakanı Samih Şukri tarafından imzalandı.

Mısırlı Bakan Şukri, farklı alanlardaki iş birliğinde yeni bir atılım olarak tabir ettiği bu mutabakatların uygulanmasının, iki ülkeyi birbirine bağlayan ilgiye katkı sağlayacağını belirtti.

Busaidi ise iki ülke ortasında imzalanan mutabakatların, evvelki devirlerde varılan bir dizi mutabakat ve muahedeyi tamamladığını söz etti.

Bu mutabakatları, iki ülke ortasında münasebetlerin gelişmesine katkıda bulunacak iktisat başta olmak üzere çeşitli alanlarda daha fazla iş birliğinin takip edeceğini aktaran Busaidi, iki ülkenin karşılıklı ticaret ve yatırım hacmini iki katına çıkarmayı hedeflediğini kaydetti.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Bahreyn’i de kapsayan Körfez tipi kapsamında dün Muskat’a gelmişti. Sisi ile Umman Sultanı Heysem bin Tarık iki ülkeden heyetlerin iştirakiyle görüşmeler gerçekleştirmişti.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.