Türkiye’nin bir gözü Bulgaristan’da! Cumhurbaşkanlığı’na aday olan Karadayı’nın alacağı oy merak ediliyor

Bulgaristan‘da hükümet kurma çalışmalarının başarısız sonuçlanması nedeniyle ülkeye yeniden sandık yolu göründü. Ülkede önemli bir kitleye hitap ettiği bilinenHak ve Özgürlükler Hareketi de ilk kez bir Türk’ü Cumhurbaşkanı adayı gösterdi. Türkiye’nin merakla izlediği seçimlerde Mustafa Karadayı’nın alacağı oy, partisinin siyasi arenadaki konumunu da belirleyecek.

Türkiye'nin bir gözü Bulgaristan'da! Cumhurbaşkanlığı'na aday olan Mustafa Karadayı'nın alacağı oy merak ediliyor

İKİ PARTİ ÖNDE GÖRÜNÜYOR

Yerel saatle 07.00’de başlayan oy verme işlemi, yerel saatle 20.00’da son bulacak. Yılbaşından bu yana üçüncü kez sandık başına gidilen ülkede bugün 6 milyon 708 bin 18 kayıtlı seçmen oy kullanacak. Bugün yapılan parlamento seçimlerinde 25 siyasi parti ve koalisyon yarışırken, cumhurbaşkanlığı için de 23 aday kıyasıya mücadele edecek. Kamuoyu araştırma şirketlerinin seçim öncesi yoklamalarına göre, galibiyet yarışında uzun yıllar başbakanlık görevini yürüten Boyko Borisov’un merkez sağ Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar Partisi (GERB) ile Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) önde görünüyor.

Türkiye'nin bir gözü Bulgaristan'da! Cumhurbaşkanlığı'na aday olan Mustafa Karadayı'nın alacağı oy merak ediliyorMustafa Karadayı

KIYASIYA REKABET

Ancak Harvard Üniversitesinde eğitim aldığı ve daha sonra da aynı üniversitede ekonomi alanında ders verdiği için “Harward İkilisi” olarak anılan Kiril Petkov ve Asen Vasilev’in kurduğu Değişime Devam Partisi’nin (PP) BSP’yi üçüncü konuma itebileceği belirtiliyor. Kamuoyu yoklamaları, şov programı sunucusu ve şarkıcı Slavi Trifonov tarafından geçen yıl kurulan ve nisan ayındaki seçimlerde sürpriz bir şekilde en fazla oyu alan Böyle Bir Halk Var (İTN) Partisi’ni dördüncü olarak gösterirken, ülkedeki Türk ve Müslümanların oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi’nin (HÖH) parlamentoda beşinci siyasi güç olması bekleniyor.

Türkiye'nin bir gözü Bulgaristan'da! Cumhurbaşkanlığı'na aday olan Mustafa Karadayı'nın alacağı oy merak ediliyor

MECLİS’E 6 PARTİ GİRECEK

Anket sonuçları 240 sandalyelik parlamentoya yüzde 4’lük barajı aşarak toplam 6 siyasi partinin gireceğini gösterirken, meclise girecek partiler arasında Demokratik Bulgaristan ve Ayağa Kalk Bulgaristan-Biz Geliyoruz partilerinin de olacağı tahmin ediliyor.

Türkiye’de ikamet eden çifte vatandaşlığa sahip binlerce Bulgaristanlı Türk, Bursa, İstanbul, İzmir, Edirne, Manisa ve daha birçok yerleşim yerinde kurulan sandıklarda oylarını kullanıyor. Balkan derneklerinin verdiği bilgiye göre, Türkiye’de yaklaşık 350 bin oy hakkı olan Bulgaristan vatandaşı bulunuyor.

Türkiye'nin bir gözü Bulgaristan'da! Cumhurbaşkanlığı'na aday olan Mustafa Karadayı'nın alacağı oy merak ediliyor

Tüm seçim sonuçları için tıklayın İl ve ilçelere ait tüm geçmiş seçim sonuçları.

İhlas Haber Ajansı – Son Dakika Haberleri

Haberi KaydetRelated Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.