Türkiye, dünya tarım makineleri ihracatında birinci 10’u hedefliyor

Önal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye tarım makineleri ve tarım teknolojisi bölümünün 1800’lü yılların başında birinci pulluğunun üretimini Bursa’da gerçekleştirdiğini, 1950’li yıllarda birinci traktörünü Ankara’da ürettiğini hatırlattı.

“Şu anda ise tarım makineleri endüstrimiz ülkemiz tarımının, çiftçimizin muhtaçlık duyduğu tarım makinelerinin, birkaç istisnai durum hariç, hepsini üretme kabiliyetine sahiptir” diyen Önal, kesimin bilhassa son yıllarda önemli yatırımlar yaptığını, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığının Türkiye tarım makineleri ve tarım teknolojisi bölümünün gelişmesine değerli katkıları bulunduğunu anlattı.

Söz konusu yatırımlarla dalda son 20 yılda kıymetli ilerlemeler kaydedildiğini söz eden Önal, şunları kaydetti:

“İhracat tarafından değerlendirdiğimiz vakit 20 yıl evvel 60 milyon dolar düzeylerinde ihracat yapan ve kıymetli ölçüde da dış ticaret açığı veren bölümümüz, birinci sefer 2019 yılında 1 milyar doları aşan bir ihracat gerçekleştirdi ve 600 milyon dolar düzeyinde de bir dış ticaret fazlası verdi. Son 20 yıla baktığımız vakit burada önemli bir gelişme görmekteyiz. Dünya tarım makineleri ihracatında 30’uncu sıralardan 15’inci sıralara kadar ilerledik. Ancak biz burayı da beğenmiyoruz. Amacımız, dünya tarım makineleri ihracatında, birinci 10’un içerisinde yer almak. Bu da 2,5 milyar dolar ihracat bandını geçmekle olacak.”

Önal, ihracat gayesinin yalnızca “yaparız, yapmalıyız” üzere sözlerle mümkün olmayacağını belirterek, “Bunun gerekliliklerini yerine getirmemiz gerekiyor. Sanayicilerimiz, teknolojilerini geliştirme manasında son devirlerde önemli yatırımlar yapmaya başladı lakin burada daha eksikliklerimiz var. İlgili bakanlıklarımızın önümüzdeki devirde yapacakları takviyelerle teknoloji manasında daha da yeterli düzeylerde olacağımızı düşünmekteyiz.” sözlerini kullandı.

– “TÜRKİYE’DE AGROSHOW EURASIA FUARININ OLMASI BÜYÜK AVANTAJ SAĞLAYACAK”

Şenol Önal, ihracatı geliştirme konusunda bir başka kritik noktanın eserlerin yurt dışına tanıtılması olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Geldiğimiz noktayı potansiyel alıcılarımıza tanıtabilmemiz gerekiyor. Bunun da en değerli yolu fuarlardan geçer. Bugüne kadar milletlerarası fuarlara, Almanya ve İtalya’da dönüşümlü düzenlenen fuarlara üreticilerimiz önemli ilgi gösteriyordu. Düzenleyici ülkelerin üreticileri haricinde dünyada en fazla stant açan 2’nci, 3’üncü ülke Türkiye oluyordu. Artık ise Türkiye’de AgroShow Eurasia fuarının olması bize büyük avantaj sağlayacak.”

Söz konusu fuarın başarılı olması için çabaladıklarını tabir eden Önal, “Fuardan biz de heyecan duyuyoruz. Başarılı olması için elimizden gelen uğraşı ve çabayı gösteriyoruz ki olacağına da inanıyoruz. Önümüzdeki yıllarda daha düzgünleri yapılacaktır.” dedi.

Türk firmalarının mekanik manada dünyanın sayılı markalarıyla rekabet ettiğini belirten Önal, “Fakat işin içerisine teknoloji, yani yazılım ve elektronik girdiği durumlarda istediğimiz düzeyde olamıyoruz. Bu alanda gelişmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

Sektör olarak Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı konusunda TARMAKBİR üyelerini bilgilendirdiklerine aktaran Önal, “Yeşil Mutabakat’ta bizi ilgilendiren kısım akıllı tarım konusu olacak. Alınan karar gereği zirai ilaçların yüzde 50 ölçüsünde azaltılması, gübrenin de yüzde 30 ölçüsünde azaltılması hedeflenmektedir. Bu ‘tarlaya biz 100 kilo atıyoruz, yüzde 30 azalttık, gübreyi 70 kilo atalımla’ olmayacak. Gereken yere gerektiği kadar gübre yahut ilaç vermekle olacak. Bu da akıllı makinelerle yapılabilecek bir süreç. Takviye ve teşvik sistemlerinin bilhassa bu tip makineleri ön plana çıkartacak halde belirlenmesinin bu işin tahlilini kolaylaştıracağını düşünmekteyiz.” halinde konuştu.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.