TİHEK raporunda açıklandı: Silivri Cezaevi’nde uyuz salgını çıktı

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nun (TİHEK), Silivri 1 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na geçen yıl yaptığı ziyarete ait raporunu yayımladı. Raporda, cezaevindeki sıkıntılara dikkat çekildi.

Rapora nazaran; tutuklu ve mahkumlar ilaçları geç temin edebiliyor ve bu gecikme, Adalet Bakanlığı ve Türk Eczacılar Birliği ile imzalanan ve CETAS isimli sistemden takip edilen protokolden kaynaklanıyor. Buna nazaran; tüm ülke genelinde yürürlüğe konulan fiyat limiti uygulaması ile her bir eczaneden tedarik edilecek ilaçlar için her yıl bir fiyat limiti konuluyor, reçete edilen ilaçların toplam meblağının belirlenen limiti aşması halinde eczane sırası değiştiriliyor ve sık eczane değişimi nedeniyle ilaç temininde külfet yaşanıyor.

Raporda görüşü yer alan kurum hekimi bu durumu şöyle açıkladı:

“Kurum hekimiyle yapılan görüşmede, ilaçların vaktinde temin edilmesinde sorun yaşandığını, CETAS sisteminde bir eczane için belirlenen kotanın 10 bin TL’den 4 bin TL’ye düşürülmesi ile birlikte kota üstünde kalan fiyata ilişkin reçetelerin iade edildiği, bir sonraki sipariş için kota dolması beklenirken gecikmeler yaşanabildiği belirtilerek, kotanın tekrar 10 bin TL’ye çekilmesinin yararlı olacağı tabir edilmiştir.”

“SÜNGERLİ ODA RUTUBETLİ”

Rapora nazaran; cezaevindeki süngerli odanın içerisine su damlıyor, rutubet ve koku var. Cezaevi idaresinin bu duruma karşı savunması ise raporda, “İdare, yumuşak odaların epey ender kullanıldığını, rutubetli odanın ise kullanılmadığını, lakin çatıda gerekli tadilatın yapılacağını tabir etmiştir” diye aktarıldı. Raporda, “Yumuşak odadaki su sızıntısının ve ağır rutubet kokusunun giderilmesi için gerekli çalışmalar yapılmalı” denildi.

“SOĞUK HAVALARDA ISINMAYA YETMİYOR”

Rapora nazaran; tutuklu ve mahkumların yatak, yastık, nevresim, battaniye ve dolabının olduğu, ayrıyeten kurum kantininden battaniye temin edilebildikleri, lakin kantinde satılan battaniyelerin pike biçiminde olduğu için soğuk havalarda gereğince ısınamadıkları tabir edildi.

KÖTÜ MUAMELE ŞİKAYETİNDEN BİRİNE “CEZA VERİLMESİNE YER YOK” KARARI

Raporda, kurumdaki berbat muamele argümanlarına da yer verildi. Bu olaylara ait soruşturma başlatıldığı aktarılarak durum şöyle anlatıldı:

“Kurumda aylık ortalama 10-15 isimli hadisenin yaşandığı, kurumda son bir yıl içerisinde 2 mahpusun makus muamele savıyla şikâyette bulunduğu, şikâyet ile alakalı olarak Adalet Bakanlığı tarafından idari soruşturma başlatıldığı, ayrıyeten kelam konusu hadiseler hakkında Cumhuriyet savcılığına kabahat duyurusunda bulunulduğu beyan edilmiştir. Kelam konusu şikâyetlerin sonuçlarına ait ziyaret heyetinin yaptığı incelemede, bir şikâyetle ilgili soruşturmanın hala devam ettiği, öteki şikâyetle ilgili ise isimli ve idari soruşturmaların tamamlandığı, isimli taraftan yapılan soruşturmada kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildiği, idari istikametten yapılan soruşturmada ise disiplin cezası verilmesine yer olmadığı kararı verildiği anlaşılmıştır.”

UYUZ SALGINI ÇIKMIŞ

“Birçok koğuşta uyuz hastalığına yakalanan mahpusların bulunduğu anlaşılmıştır” denilen raporda, yönetimin uyuza karşı ilaç tedariki yaptığı belirtilerek şunlar kaydedildi:

“İdarece, uyuz hastalığıyla ilgili mahpusların bilgilendirildiği, kendilerine ilaç tedarik edildiği, hastalığın görüldüğü koğuşlardaki nevresim ve çamaşırların fiyatsız olarak yıkandığı beyan edilmiştir. Kendileri ile görüşme yapılan mahpuslardan, çamaşırlarının yıkandığı fakat çamaşırların kurutulmadan ıslak bir halde kendilerine verildiği şikâyeti alınmıştır. Mahpusların şikayeti ziyaret heyeti tarafından yönetime iletilmiş; idarece mevzunun takipçisi olacakları ve mağduriyetlerin giderileceği tabir edilmiştir.”

TİHEK yetkilileri uyuz salgınına karşı şu teklifte bulundu:

“Kurumda uyuz hastalığına yakalanan mahpusların tedavileri gecikmeksizin yapılmalı, kurumda ve Silivri yerleşke hastanesinde tedaviyi sağlayacak nitelikte özel kısım yoksa tedavilerinin yapılabileceği sıhhat kuruluşlarına sevk edilmesi ve hastalığın yayılmasının önlenmesi için gerekli bütün önlemlerin alınmalı.”

“BİR YILDIR DİŞ AĞRISI ÇEKEN MAHPUS VAR”

Kurumda diş tabibi külfetinin yaşandığı aktarılan raporda, tutuklu ve mahkumların diş tedavisinde problemler yaşadıkları, talep etmelerine karşın uzun müddettir muayene olamadıkları kaydedildi. Raporda, cezaevinde kalan birinin yaşadığı sorun şöyle anlatıldı:

“Kendisi ile görüşülen mahpuslardan bir tanesi, bir yıla yakın bir müddettir diş ağrısı çektiğini ve tekraren dilekçe yazmasına karşın muayene olamadığını söz etmiştir. İdarece, kurumda çalışan diş hekiminin tayininin çıktığı, yerine yeni atamanın yapılmadığı, fakat Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından süreksiz görevlendirmeyle yeni bir diş tabibinin kurumda çalışmaya başlayacağı beyan edilmiş; Malatya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda vazifeli bir diş hekiminin Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından 6 aylığına Silivri 1 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda süreksiz olarak görevlendirildiği anlaşılmıştır.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.