Tesla’dan 5 milyar dolarlık nikel muahedesi

Son yıllarda elektrikli arabalara olan muhtaçlık artmış durumda. Lakin bu durum, bilhassa nikel madenine olan muhtaçlığı da artırdı.

Elektrikli araç üreten şirketlerin en büyük gereksinimleri ortasında yer alan nikel, bilhassa arabaların bataryalarında sıkça kullanılıyor. Lakin gelecekte nikel madeninde yaşanacak kıtlıklar, üreticileri hayli endişelendiriyor.

Tesla’dan dev nikel anlaşması

Tesla’nın Endonezya’daki nikel sürece şirketlerinden bataryalarına materyal satın almak için yaklaşık 5 milyar dolarlık kontratlar imzaladığı bildirildi.

Endonezya Denizcilik ve Yatırım İşleri Uyum Bakanı Luhut Pandjaitan’ın CNBC’de yayımlanan röportajında, “Tesla ile daima müzakere halindeyiz. Endonezya’dan iki harika eser almaya başladılar.” dedi.

Bakan, Tesla’nın Sulawesi adasındaki Morowali dışında faaliyet gösteren nikel sürece şirketleriyle beş yıllık bir kontrat imzaladığını söyledi. Tesla mevzuyla ilgili şimdi açıklama yapmadı.

Elon Musk, daha evvel madencileri daha fazla nikel üretmeye çağırmıştı. Analistlere nazaran nikel, talebin artmasıyla birlikte önümüzdeki üç yıl boyunca sıkıntı bulunan bir maden olabilir.

Nikel, elektrikli araçlarda kullanılan lityum iyon pillerdeki kıymetli bir bileşendir. Bu maden, akülere daha fazla güç sığdırır ve üreticilerin daha değerli olan kobaltı azaltmalarına yardımcı olur.

Bu sayede hem bataryaların boyutu küçülür hem de üreticilerin daha az maliyetle üretim yapmalarını sağlar.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.