Tarım toprağı yakınına mermer ocağına ‘ÇED gerekli değildir’ kararına Danıştay’dan ret

Antalya’nın, kıymetli meyve üretim bahçelerine sahip yayla pozisyonundaki Korkuteli ilçesinin kırsal Yazır ve Güzle mahalleleri hudutlarında, bir firmanın 22,16 hektarlık alanda ‘II-B Kümesi Maden (Mermer) Aranması ve Açık İşletme Tesisi’ başvurusu üzerine, Etraf ve Şehircilik Vilayet Müdürlüğü’nce 10 Ekim 2018’de ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi.

Bunun üzerine mahalleli 6 kişi, avukat Tuncay Koç aracılığıyla, kararın iptali için Etraf ve Şehircilik Vilayet Müdürlüğü’nün bağlı olduğu Antalya Valiliği aleyhine dava açtı.

8 BİN DÖNÜM TARIM ARAZİSİ

Dava dilekçesinde, ‘ÇED gerekli değildir’ kararında, maden ocağının köye muhtemel tesirleri, tarım alanlarına ve su kaynaklarına mümkün ziyanların göz önüne alınmadığı, kelam konusu alanda 8 bin dönüm tarım yeri bulunduğu, maden alanının işletilmesiyle meydana gelen tozumayla randımanın düşeceği belirtildi.

Alan yakınında 3 kuyu ve 6 çeşmenin de olduğu belirtilerek, bu su kaynaklarının ziyan göreceği, alanın yanında lahitler olan sit bölgesinin de bulunduğu, kâfi araştırma ve değerlendirmenin yapılmadığı ve hukuka ters olduğu ileri sürülerek iptali istendi.

MAHKEME İPTAL ETTİ

Antalya 2’nci Yönetim Mahkemesi’nin 2020’nin Aralık ayında atadığı eksper heyetinin incelemesi, 18 Şubat 2021’de tamamlandı. Eksper heyeti raporunda, genel olarak olumsuz görüş bildirildi. Mahkeme de rapor doğrultusunda, ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptaline karar verdi.

Antalya Valiliği, iptal kararına itiraz etti. Danıştay 6’ncı Dairesi itirazı reddederek mahkemenin iptal kararını onadı.

ÇED OLUMLU DA VERİLMEMELİ

Davacı köylülerin avukatı Tuncay Koç, ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptaline ait mahkeme kararına yapılan itirazın Danıştay tarafından reddedilmesiyle kararın katılaştığını kaydetti.

‘ÇED gerekli değildir’ kararı doğrultusunda bölgede maden ocağı açılamayacağını söyleyen Koç, “Eğer firma alanda maden ocağı açmak istiyorsa ÇED olumlu kararı olmalı. Buraya rastgele bir biçimde ÇED olumlu kararı da verilmemesi gerekiyor” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.