Tanju Bilgiç: Türkiye soydaşlarımızın yanında olmayı sürdürecektir

Tarihler 18 Mayıs 1944’ü gösterirken, Kırım’ın yerli halkı Kırım Tatarları sürgün edildi.

250 bin Kırım Tatarı, sürgün edildikleri yerlerde hayatını yitirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç’in Çerkes ve Kırım Tatar sürgünlerinin yıl dönümünde, açıklama yaptı.

Bilgiç açıklamasında şu tabirlere yer verdi:

“Kırım’ın yerli halkı olan Kırım Tatar Türkleri, 18 Mayıs 1944 tarihinde anavatanlarından zorla koparılarak insanlık dışı kaidelerde sürgün edilmişlerdir.

250 bin Kırım Tatarının büyük bir kısmı sürgün sırasında ya da sürgün edildikleri yerlerde hayatlarını yitirmiştir. Bugün, bu elim hadisenin 78. yıldönümünü anıyoruz.

“Türkiye soydaşlarımızın yanında olmayı her daim sürdürecektir”

Türkiye, Kırım Tatarlarının kimliklerinin korunması, refah ve iyiliklerinin sağlanması için soydaşlarımızın yanında olmayı her daim sürdürecektir.


“Bu trajedinin acısını bugün de hissediyoruz”

21 Mayıs ise Çerkes sürgününün 158. yıldönümü olarak anılmaktadır. Kafkas halkları 19. yüzyılda Çarlık Rusyası’nın Kafkasları istilası devrinde yüzbinlerce kayıp vermiş, sağ kalanlardan pek birçok anayurdunu terk edip Anadolu’ya sığınmıştır.

Çerkes Sürgünü olarak isimlendirilen bu trajedinin acısını bugün de hissediyoruz. Bu vesileyle, soydaş Kırım Tatarları ile kardeş Kafkas halklarının yaşadıkları her iki trajedi sırasında hayatını kaybedenlerin önünde hürmetle eğiliyoruz.”


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.