Sudan’da başkent hava saldırıları ve topçu ateşiyle sallandı; iki generalin çatışmasında ölü sayısı en az 528’e yükseldi

T24 Dış Haberler

Sudan’da iki generalin kuvvetleri ateşkese rağmen çeşitli noktalarda çatışmaya devam ederken, ülkedeki çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısı en az 528 oldu. 

Sudan ordusu ve paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasındaki çatışmalar üçüncü haftasına girerken başkent Hartum, cumartesi günü yine hava saldırı topçu ateşiyle sarsıldı. 

Reuters’ın aktardığına göre cumartesi gecesi itibariyle Hartum şehir merkezi yakınlarında, ordu karargahı ve devlet başkanlığı sarayı çevresinde ağır çatışmalar duyurdu. 

Öte yandan Birleşmiş Milletler, çatışan iki tarafın da hala taviz vermeye hazır olmadığını, ancak müzakerelere daha açık olduklarını ifade etti. BM Temsilcisi, henüz masaya oturmak içinse bir tarihin belirlenmediğini dile getirdi. 

Taraflar, pazar gece yarısı bitecek olan ateşkes sırasında da çatışmaya devam etti. Yabancı ülkeler vatandaşlarını Sudan’dan çıkarmaya çalışırken, Sudanlılar da çatışma noktalarından uzaklaşmaya çalışıyor. 

Sudan ordusu, cumartesi günü Bahri ve Omdurman kentinde arama çalışmaları yaptığını ve HDK ile çatıştığını bildirdi. Ordu, HDK’ya ait 25 aracın yok edildiğini söylerken, başkent Hartum’da da birçok banka ve mağazanın yağmalandığını bildirdi. 

HDK ise cumartesi günü HDK’ya ait bir savaş uçağını vurarak düşürdüğünü iddia etti. Paramiliter kuvvet, ateşkesi de ordunun ihlal ettiğini belirtti.

Sudan Sağlık Bakanlığı’na göre çatışmalarda en az 528 kişi hayatını kaybederken 5 bin 599 kişi de yaralandı. BM de benzer sayılar açıklasa da, gerçek ölü sayısının çok daha yüksek olduğuna inanıyor.

BM, ayrıca ülkede şu ana kadar 75 bin kişinin yerinden olduğunu vurguladı.

Sudan’daki çatışmalara ne sebep oldu?

2021’deki askeri darbeden bu yana Sudan’ı generallerden oluşan bir konsey yönetiyordu. Bu konseyin başında ise şu anda çatışmanın merkezinde olan iki general vardı:

– General Abdel Fattah al-Burhan, silahlı kuvvetlerin lideri. Darbeden bu yana de-facto olarak yürütme erkinin başında bulunuyor. 

– Onun yardımcısı ve HDK’nın lideri Gen Mohamed Hamdan Dagalo, yaygın olarak Hemedti diye tanınıyor.

İki askeri lider, ülkenin ne yönde ilerlemesi gerektiği konusunda anlaşmazlık yaşadı ve sivil yönetime dönmeyi teklif ettiler. 

Ancak 100 bin kişilik HDK’nın orduya dahil edilmesi planı ve orduya iki generalden hangisinin liderlik edeceği tartışmaları kırılmaya sebep oldu. Anlaşmazlıklar, nisan ortası itibarıyla sıcak çatışmaya dönüştü.

Geçen haftalarda ülkenin çeşitli noktalarına HDK güçleri tekrar konuşlandırıldı. Sudan ordusu bunu bir tehdit olarak algıladı. 

Konunun müzakere ile çözülebileceğine dair umutlar vardı, ancak bu olmadı.

Cumartesi sabahı ilk kurşunu hangi tarafın sıktığı konusunda çelişen açıklamalar ve bilgiler bulunuyor, ancak çatışmalarda şu ana kadar neredeyse 100 sivil hayatını kaybetti.

İki general de Sudan’ın ve azalan kaynaklarının kontrolünü istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir