Sri Lankalılar devlet liderinin istifasını kutluyor

Sri Lanka’da Devlet Lideri Rajapaksa’nın istifası, aylardır hükümet aksisi şovlar düzenleyen halk ortasında büyük sevinç yarattı. Gece boyunca kutlama yapan Sri Lankalılar, istifa kararını “zafer” olarak niteliyor.

Sri Lanka’da Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa’nın ekonomik krize yönelik protestolar sonucu dün istifa etmesi, ülkede coşkuyla kutlandı.

Başkanlık sarayı işgal edilen ve Singapur’a kaçan Rajapaksa’nın dün e-mail yoluyla istifa mektubunu Sri Lanka Parlamento Lideri’ne yolladığı bildirildi. Açıklamanın akabinde başşehir Colombo’da ve birçok yerde binlerce kişi sokağa dökülüp kutlama yaptı. Aylardır ülkeyi ekonomik krize sürüklemekle suçladıkları hükümetin ve Rajapaksa’nın istifası için şovlar düzenleyen Sri Lankalılar, gece boyunca sloganlarla ve dans ederek “zafer” olarak niteledikleri istifayı kutladı.

‘ÜLKENİN ASIL GÜCÜ BİZİZ’

Reuters’a konuşan bir gösterici, “Bugün çok memnunuz ve bir ortaya geldiğimizde her şeyi yapabileceğimize inanıyoruz. Bu ülkenin asıl gücü biziz” dedi. CNN kanalına konuşan bir kişi de “Tek bir maksadımız vardı, o da bu yolsuzluğa batmış rejimi ülkeden kovmaktı. Genelde sokağa çıkan biri değilim lakin oğlumun geleceği için buradayım” diye konuştu.

Başbakan Ranil Wickremesinghe, Parlamento yeni bir başkan seçene kadar devlet başkanlığı vazifesini sürdürecek. Wickremesinghe’nin süreksiz olarak devlet başkanlığı misyonunu üstlenmesiyle ülkede tansiyon yine yükselmiş, protestocular başbakanlık ofisini basmıştı. Şovlar sırasında 1 kişinin hayatını kaybettiği, 84 kişinin de yaralandığı açıklanmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.