Sokak ortasında öldürülen Raziye’nin annesinin adalet çığlığı: ‘Haksız tahrik indirimi uygulanmasın!’

Mersin’in merkez Toroslar ilçesi Okan Merzeci Mahallesi’nde eski nişanlısı Barış Can U. tarafından tabancayla tekraren ateş edilerek öldürülen Raziye Oskay‘ın ailesi, kızlarının acısını birinci günkü üzere yaşıyor.

10 Ocak 2022 tarihinde meydana gelen olayda, sabah erken saatte işe gitmek için meskenden çıkan Raziye Oskay’ın yolunu kesen eski nişanlısı Barış Can U., çıkan tartışma sonrası Raziye’yi birçok sefer ateş ederek ağır yaralamış, genç kız kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Olayın akabinde kaçan zanlı ise polisin operasyonuyla yakalanıp, gözaltına alınmış, yapılan süreçlerinin akabinde çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı. Öte yandan, Raziye’nin yıllardır sanığın baskı ve tehdidine maruz kaldığı, 11 yıl boyunca her gün mevt endişesiyle yaşadığı ortaya çıkmıştı.

Cinayetle ilgili Mersin Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma nisan ayında tamamlanmış, hazırlanan iddianame 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti. İddianamede, ‘tasarlayarak adam öldürme‘ hatasından sanığın ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırılması istenmişti.

İddianamede, sanığın Raziye’yi uzun yıllardır sistematik bir formda baskı, tehdit, sıkıntı ve cebir altında tuttuğuna bilhassa değinilerek, Raziye’nin gerek ruhsal gerekse de türel olarak verdiği çabaya kanıtları ile birlikte ayrıntılı olarak yer verilmişti.

“ADALET YERİNİ BULSUN!”

“Pınar Gültekin üzere olmasın”

46 yaşındaki anne Fatma İsmet Oskay, “Allah kimseye evlat acısı vermesin” dedi.

Kızının günahsız olduğunu ve günahsız bir biçimde öldürüldüğünü vurgulayan Oskay, “İnşallah en ağır cezayı alsın. Ağırlaştırılmış müebbet alsın. Pınar Gültekin’i öldüren şahıs üzere ceza almasın. Haksız tahrik indirimi uygulanmasın. Bu çeşit caniler az bir ceza yatıp çıkmasın. Sonuçta Raziye geri gelmeyecek. Böyleleri nitekim keşke idam olsa en hoş karar olur. İnşallah adalet yerini bulur, bu cani en ağır cezayı alır.

” dedi.

Raziye Oskay cinayetinin ikinci duruşması 28 Haziran Salı günü 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.