Senato kabul etti mahkeme reddetti: ABD’de silahlanma uyuşmazlığı

ABD’de iki partinin de üzerinde anlaştığı silah alma yaşının 18’den 21’e çıkarılmasını içeren silah düzenlemesi yasası Senato’da kabul edilerek, Temsilciler Meclisi’nin onayına sunuldu. Tasarı, 33 Cumhuriyetçi senatörün ‘hayır’ oyuna karşı, 65 senatörün ‘evet’ oyu ile kabul edildi. Tasarı, Temsilciler Meclisinin de onayını alırsa, yasalaşması için ABD Lideri Joe Biden’ın onayına sunulacak.

Ancak Kongre’de bu gelişmeler yaşanırken ABD Yüksek Mahkemesi, silah kanununu sertleştiren yasal düzenlemeyi anayasaya ters buldu. Mahkeme “Meşru müdafaa için silah taşımak her Amerikan vatandaşının hakkıdır” dedi.

ABD Lideri Joe Biden’ın halefi Donald Trump’ın gerçekleştirdiği üç yargıç atamasıyla Yüksek Mahkeme’de güç istikrarı 6’ya 3 olmak üzere Cumhuriyetçilerden yana değişmişti.

‘KAMUYA AÇIK ALANDA SİLAH TAŞIMAK HAK’

ABD’de 19 çocuk ve iki öğretmenin vefatına yol açan son okul katliamının üzerinden bir ay geçerken Yüksek Mahkeme’nin verdiği karar tartışmalara yol açtı. Yüksek Mahkeme, New York eyaletinde silah kanununun sertleştirilmesini üçe karşı altı yargıcın oyuyla reddetti. Mahkeme, kamuya açık alanlarda kendini müdafaa hedefli olarak silah taşımanın her Amerikan vatandaşının ‘hakkı’ olduğuna hükmetti. Yüksek mahkemenin Karar ağır reaksiyonlara yol açtı.

New York eyaletinde yürürlüğe sokulan düzenleme, silah ruhsatı alabilmek için özel bir legal müdafaa muhtaçlığının bulunduğunun kanıtlanmasını gerektiriyordu. Yüksek Mahkeme, düzenlemenin anayasanın ek iki hususuna ters olduğuna hükmetti. New York dışında Kaliforniya üzere öbür eyaletlerde de misal yasal düzenlemeler yürürlüğe sokulmuştu.

BİDEN’DAN ‘BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞI’ AÇIKLAMASI

Eyaletteki yasal düzenlemeyi yargıya taşıyan ABD’nin tesirli silah lobisi NRA zafer kutlaması yaparken Lider Joe Biden, Yüksek Mahkeme kararından ‘büyük hayal kırıklığı’ duyduğunu açıkladı. Biden seçim kampanyaları sırasında piyade tüfeklerinin özel bireylere satışını büsbütün yasaklama taahhüdünde bulunmuştu. Biden “Bu karar hem sağlıklı insan aklına hem de anayasaya tezat teşkil etmektedir ve bizi derinden endişelendirmesi gerekir” dedi.

NEW YORK VALİSİ: KARA BİR GÜN, KISITLAMA HAKKI ELİMİZDE

New York eyaletinin Demokrat partili Valisi Kathy Hochul da mahkeme kararının “kesinlikle şoke edici” olduğunu ve “makul kısıtlamalar yapma hakkını eyaletlerin elinden aldığını” belirterek “Bugün kara bir gün” yansısını gösterdi. New York eyaleti, kısa müddet evvel bir süpermarkette on kişinin vefatıyla sonuçlanan silahlı hücum sonrasında 1913’te yürürlüğe giren silah kanununda tekrar değişikliklere gitmişti.

SİLAH LOBİSİNDEN ZAFER AÇIKLAMASI: BU BİR DÖNÜM NOKTASI

ABD’de nüfuzlu ve tartışmalı silah lobisi Ulusal Silah Birliği (NRA), Yüksek Mahkeme kararının akabinde toplumsal medyadan yaptığı açıklamada “Bugünkü karar Amerika’nın dört bir yanındaki yeterli erkekler ve âlâ bayanlar için dönüm noktası niteliğinde büyük bir kazanım ve NRA öncülüğünde on yıllardır süregelen gayretin sonucudur. Legal müdafaa hakkı, ailenizi ve sevdiklerinizi müdafaa hakkı kapınızın önünde sona ermemelidir” tabirini kullandı.

ABD’de son yirmi yılda, birçok piyade tüfeği ve tabanca olmak üzere 200 milyonu aşkın ateşli silah piyasaya sürüldü. Ülkede cinayet, toplu hücum ve intiharların sayısı yıllardır artış gösteriyor. Yalnızca 2020 yılında ateşli silahlar 45 bin 222 Amerikan vatandaşının vefatına neden oldu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.