Rusya: Taliban bizimle iş birliği yapma konusunda istekli

Rus devlet televizyonu Pervıy Kanal’a konuşan Kabulov, Taliban süreksiz hükûmetinin Ticaret Bakanı Vekili’nin Moskova’ya ziyaret gerçekleştireceğini söyledi.

Afganistan’ın birtakım eserlerin alımı konusunda Rusya’ya başvurduğunu aktaran Kabulov, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in tahılın Afganistan’a tahsis edilmesine müsaade verdiğini söz etti.

“Taliban, bizimle iş birliği yapma konusunda istekli”

Afganistan’da Taliban hükûmetinin Rusya tarafından tanınması ihtimalini de kıymetlendiren Kabulov, “Böyle bir ihtimal var. Bunun koşulları hem Rusya Devlet Lideri hem de Dışişleri Bakanı tarafından belirlendi. Bu istikamette atılacak birinci adımın kapsamlı, faal siyasi hükûmetin oluşturulmasıdır. Afgan ortaklarımıza bunu açık açık söylüyoruz. Bu gerçekleştiğinde, önemli görüşmeler için taban oluşacak.” dedi.
Kabulov, Rusya’nın Taliban süreksiz hükûmetinin tanınması konusunda ABD ile öteki ülkeleri izlemeyeceğini vurgulayarak “Taliban, bizimle iş birliği yapma ve kabul görmüş milletlerarası kurallara nazaran çalışma konusunda istekli. Onlar, Rusya’nın Afganistan bağlamındaki temel kaygılarını anlıyor. Bu kaygılar, memleketler arası terör ve uyuşturucu üretimidir.” formunda konuştu.
Taliban’ın Orta Asya ülkeleri için tehdit oluşturmadığını belirten Kabulov, “Taliban, Afganistan’dan kaçan tüm Batı ülkelerinin tersine yalnızca Rusya için değil öbür ülkeler için düşman olan DEAŞ terör örgütü ile sahiden savaşıyor.” sözünü kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.