Reaksiyonlar sürüyor: ‘Tarımın başşehri beton kenti olmasın’

Konya’daki Bahri Dağdaş Memleketler arası Ziraî Araştırma Enstitüsü’ne ilişkin verimli tarım yerlerinin imara açılarak TOKİ’ye devredilmesine reaksiyonlar sürüyor. ÂLÂ Parti Konya Vilayet Lideri Gökhan Tozoğlu bir küme partiliyle birlikte Enstitü’nün önünde yaptığı açıklamada karar reaksiyon gösterdi.

Türkiye’nin ve Avrupa’nın değerli ziraî araştırma enstitüleri ortasında bulunan Konya Bahri Dağdaş Milletlerarası Ziraî Araştırma Enstitüsü’nin birinci sınıf tarım yerinin rezerv yapı alanı olarak belirlendiğini SÖZCÜ’yü duyurmuştu. İmara açılan bölgenin TOKİ’ye devredildiği öğrenilirken, enstitünün verimli tarım topraklarının ranta kurban edilmesine birçok STK ve siyasi isim reaksiyon göstermişti.

“ARAŞTIRMA TOPRAKLARI ARSA OFİSİNE DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR”

Bahri Dağdaş Enstitüsü’nün topraklarının imara açılmasının ülke tarımı ismine büyük bir yanılgı olduğunu söyleyen Bahri Dağdaş Ziraî Araştırma Enstitüsü’nün eski Müdürü Prof. Dr. Seydi Ahmet Bağcı, “Ülke tarımına kendi uzmanlık alanlarında emsalsiz hizmetler vermiş olan ziraî araştırmalara ilişkin toprakların yapılaşmaya açılması stratejik kuruluşlar olan ziraî araştırmaların yok sayılmasıdır, bir kararla hiç edilmesidir. Ülkenin en düşünceli ve buhranlı devirlerinde, 1925 yılında ARGE kalkınmanın en kıymetli ögesi olduğuna inanılan bir periyottan, araştırma topraklarının ‘Arsa Ofisi’ne dönüştürüldüğü bir periyoda geldik maalesef” sözlerini kullanmıştı.

ÂLÂ PARTİLİLER ENSTİTÜ ÖNÜNDE KARARA REAKSİYON GÖSTERDİ

YETERLİ Parti Konya Vilayet Lideri Gökhan Tozoğlu ve beraberindeki bir küme partili de Bahri Dağdaş Memleketler arası Tarım Araştırma Enstitüsü önüne giderek basın açıklaması yaptı. Alınan karara karşı olduklarını söyleyen DÜZGÜN Parti Konya Vilayet Lideri Gökhan Tozoğlu şunları söyledi:

* “Şehrimizde ve ülkemizde nadir kalan birinci sınıf tarım yerinin betonlaşmasına karşı çıkmak için buradayız. Konya Kent Hastanesi’nin yeri de yeniden Bahri Dağdaş’a ilişkin olan alandan alındı. Yeniden Emniyet Müdürlüğü’ne ilişkin binanın da Bahri Dağdaş’a ilişkin arazinin üzerine yapılması kararı alındı ve ne yazık ki gelinen basamakta ise kalan toprağının ise TOKİ’ye devredilmesiyle burada bir yapılaşma kelam konusu.

* Burası birinci derece bir sınıf yeridir, buranın imara açılmasını son derece sıhhatsiz bir karardır. Bu karar ayrıyeten yalnızca bugün değil, gelecek kuşaklarımıza de çok büyük bir kötülük etmektir. Pandemiyle birlikte besinin stratejik ehemmiyeti bir sefer daha ortaya çıktı. Fakat ülkemizi yönetenler bundan gereğince ders almamışlar.

* Besin ve güç alanında kendi kendisine yeten ülkeler gerçek manada bağımsız olan ülkelerdir. Bizim kendisine yeten hatta dışarıya ihraç yapan bir ülke olmamız gerekirken şu an tarım alanları imara açılıyor.”

“KİMLERE PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR DAİMA BİRLİKTE GÖRECEĞİZ”

Birinci sınıf tarım toprağının TOKİ’ye devredilmesiyle arazinin büsbütün beton bloklara teslim edileceğini tabir eden Tozoğlu, şunları aktardı:

* “Bahri Dağdaş’ın yerinin tarım dışı yapılanmasının sonuna kadar karşıyız. Tarımın başşehri beton kenti olmasın. Şayet biz burası üzere kurumların verimli yerlerini yapılaşmaya açarsak tohumculukta da dışa bağımlı oluruz.

* Bahri Dağdaş Enstitüsü hububat başta olmak üzere yem bitkileri, sanayi bitkileri ve hayvancılık alanında çok pahalı faaliyetler gösterirken bugün alınan kararla birlikte artık bu alanda yalnızca beton bloklar göreceğiz.

* Buraya evvel Kent Hastanesi yapıldı, sonra emniyet binası yapılacak artık de imara açılıyor. Buradaki rant kimlerin kesesine gidecek, bunun âlâ araştırılması lazım. Kimlere peşkeş çekiliyor daima birlikte göreceğiz.”

“REFERANDUM YAPALIM”

“Doğaya ve tarıma bu kadar düşmanlık edenler şunu bilmelidir ki bu millet ve tarih sizi affetmez. Bu bir aç gözlülük ve doymazlıktır” diyen Tozoğlu, şöyle konuştu:

* “Jeoloji mühendisleri burası için bas bas bağırıyor. Burada bir taban sıvılaşması, bu bölge zelzele açısından tehlikeli bir bölge, ağır kütleli binaların sağlıklı olmadığı bir bölge. Bugün buraya yapılaşma müsaadesi verenler bilsinler ki bir sarsıntı hadisesi yaşanırsa bu bölgede yaşamanı kaybeden insanların hepsinin vebali üzerinden kaç yıl geçerse geçsin onların boynunda olacaktır.

* Buradan bir teklifte bulunuyorum; haydi bu kentte Bahri Dağdaş’ın faaliyetlerinin devam etmesi mi yoksa imara açılması istikametinde bir referandum yapalım. Vatandaşlarımızda bu mevzuda bir karar versin bakalım onlarda sizin üzere düşünüyorlar mı daima bir arada görelim.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.