PKK’nın savaş kabahati bir kere daha BM raporunda

Birleşmiş Milletler (BM) BM Genel Sekreterliği, yıllık olarak hazırladığı, savaşlarda silah altına alınan, öldürülen, sakat bırakılan ve tutuklanan çocuklara ait bilgileri içeren ‘2021 Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar’ raporunu yayınladı. Raporda, Suriye’de YPG/PKK terör örgütünün resmi sayılara nazaran 250’ye yakın çocuğu silahlı takımına kattığı, ülkede Beşşar Esed rejiminden sonra en çok hastane ve okula taarruz düzenleyen ve en çok hastane ve okulu askeri maksatla kullanan örgüt olduğuna vurgu yapıldı.

Raporda “Çocuklara yönelik en fazla sayıda ağır ihlal Afganistan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, İsrail ve İşgal Altındaki Filistin Toprakları, Somali, Suriye Arap Cumhuriyeti ve Yemen’de tespit edildi.” tabirlerine yer verildi.

ÇOCUK İSTİSMALARI 2021’DE YÜZDE 20 ARTTI

Çatışma bölgelerinde çocuk kaçırma ve cinsel istismar olaylarında 2021’de yüzde 20 üzerinde artış olduğuna dikkat çekilen raporda, okulların kapatılması, okulların askeri hedeflerle kullanılması, okul ve hastanelere yönelik akınların yüzde 5 arttığına değinildi.

Bu ihlallerin yüzde 55’inin devlet dışı aktörler, yüzde 25’inin ise devlet güçlerince işlendiği söz edilen raporda, dünyadaki çatışma bölgelerinde 23 bin 982 çocuğun istismar edildiği vurgulandı.

ÇOCUK KAYIPLARIN YÜZDE 25’İ NEDENİ PATLAMAMIŞ MÜHİMMET

Bunlardan 2 bin 515 çocuğun öldürüldüğü, 5 bin 555’inin sakat bırakıldığı söz edilirken, 6 bin 310 çocuğun çatışmalarda silah altına alındığı, ve 3 bin 945 çocuğun ise insani yardıma erişiminin kısıtlandığı yahut hapsedildiği ortaya çıktı. Raporda, çocuk kayıplarının yüzde 25’inden fazlasının, el üretimi patlayıcı aygıtlar, patlayıcı savaş kalıntıları ve mayınlardan kaynaklandığı kaydedildi.

SURİYE’DE YPG/PKK 221 ÇOCUĞU SİLAH ALTINA ALDI

Raporda, Suriye, en çok çocuk istismarının yaşandığı ülkelerden biri olarak listelendi. Suriye’de faaliyet gösteren örgütlerin birçoklarının çocukları silah altına aldığına dikkat çekilen raporda, ABD ve Batı ülkelerince desteklenen ve SDG ismini kullanan YPG/PKK terör örgütünün, 2021’de 221 çocuğu silahlı takımına kattığına vurgu yapıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.