Okula gelip imtihana girmekten vazgeçti, vatandaş ikna etti

Yükseköğretim Kurumları İmtihanı’nın ikinci oturumunda imtihan alanına gelen lakin imtihana girmek istemeyen genci son dakikada bir vatandaş ikna etti. İkna olan genç, bu sefer de kimliği olmadığı için imtihana giremedi.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen ve üç oturum halinde yapılan Yükseköğretim Kurumları İmtihanı’nın ikinci oturumu, ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testleri (AYT) başladı.

Sınav yerine gelen lakin eşyalarını tutması karşılığında 7 lira isteyen emanetçiye, fiyatını vermek istemeyen 18 yaşındaki Boran Elaldı, imtihana son birkaç dakika kala imtihana girmekten vazgeçerek geri döndü. O sırada Vehbi Yıldırım, 18 yaşındaki genci ikna etmeye çalıştı ve Boran Elaldı’nın sırtından iterek imtihan alanına getirdi.

Üniversitenin kapısında bekleyen aileler Vehbi Yıldırım’ı ve Boran Elaldı’yı alkışlayarak destekledi. Lakin Boran Elaldı bu sefer de kimliği yanında olmadığı için imtihana giremedi.

“GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SEBEBİYLE ALMAMIŞLAR”

18 yaşındaki Boran Elaldı’yı imtihana girmesi için ikna eden Vehbi Yıldırım, “Çocuğun özgüveni yok. Ona üzüldüm, kendi çocuğumu onun yerine koydum. Güneş gözlüğüyle gelmiş, içeri almadılar, onu mazeret ederek gitti. Sonra ben onu orada gördüm ve ikna ettim. Benim çocuğum zati yarım saat evvel içeri girmişti” formunda konuştu.

“ÜNİVERSİTE VAKİT KAYBI, BEN İŞ KURACAĞIM”

Sınava aslında girmek istemediğini, öteki hayalleri olduğunu söyleyen Boran Elaldı, “Zaten öylesine gelmiştim. 18 yaşındayım. İmtihana girmeyecektim, üniversite benim için vakit kaybı. Ben iş kuracağım.

Eşyaları bırakmak gerekiyormuş; ben de götürüp bıraktım, 7 lira vermem gerekiyormuş. Zati üniversite imtihanına giriş için 115 lira para verdim, neden bir daha para veriyorum dedim. Ben de boş verip gittim. Giriş dokümanında aslında her şey var diye kimliğimi almadım” açıklamasında bulundu. (İHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.