Muhalefetten İngiltere’ye tepki

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace’ın Türkiye ve Pakistan gibi ülkelere mülteci merkezi açma planı muhalefetin tepkisini çekti. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İngiltere’nin kendine mülteci seçeceğini öne sürdü. “İngiltere Savunma Bakanı Wallace, kendilerine hizmet etmiş Afganlara Türkiye’de ‘mülteci merkezleri’ kuracaklarını ilan etti ve Afganları ülkemize davet etti. Kendilerine mülteci seçecekler, kalanlar ülkemizde bırakılacak” dedi.

KILIÇDAROĞLU: AFGANLARI TERK ETMENİZ İNSANLIK DIŞI

Kılıçdaroğlu, İngiltere’nin tutumunun insanlık dışı olduğunu ifade etti. “İngiltere’ye de buradan sesleniyorum. Size hizmet eden Afganları ölüme terk etmiş olmanız insanlık dışıdır. Ancak şu konuda emin olun ki sizin sorumsuzluğunuzun ceremesini halkımız mahallesinde çekmeyecek. Kimseyi bizim topraklarımıza bu usulle getiremezsiniz” diye konuştu.

AKŞENER: BU ANLAŞMALAR GAYRİMEŞRUDUR

Dışişleri Bakanlığı planı reddetse de İYİ Parti lideri Meral Akşener de mülteci merkezi iddiası üzerinden hükümete yüklendi. Yayınladığı İngilizce paylaşıma İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ı etiketleyen Akşener, anlaşma iddialarını gündeme getirdi. Akşener şu ifadeleri kullandı:

Sayın Başbakan Boris Johnson, Afgan mültecilerle ilgili bu tür anlaşmalar Türk halkının iradesine aykırıdır ve bu nedenle bizim açımızdan gayri meşrudur. Bir sonraki seçimden sonra sayın Erdoğan gittiğinde topraklarımızda bu tür kamplara izin vermeyeceğiz. Dikkatli olun.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.