Müdafaalarının silah çektiği kaymakam, Hatay Vali Yardımcılığı’na atandı

Adana’da CHP Yüreğir İlçe Gençlik Kolları Lideri Eren Yıldırım ve ailesine 14 Mayıs 2020 tarihinde müdafaalarının silah çektiği Yüreğir Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Resmi Gazete’de yayınlanan atama kararnamesiyle Hatay Vali Yardımcılığı’na atandı.

Bingöl, koronavirüs salgınının Türkiye’de ve dünyada yaygınlık gösterdiği Mayıs 2020’de CHP Yüreğir İlçe Gençlik Kolları Lideri Eren Yıldırım ve ailesiyle yaşanan olayla gündeme gelmişti.

Yıldırım’ın, kaymakamlığın pandemi yardımlarının AKP’nin idarede olduğu Yüreğir Belediyesi’nin araçlarına yüklenmesine itiraz etmesi üzerine kaymakamlık müdafaalarıyla ortasında tartışma çıkmıştı.

“Kolay gelsin. Hayırdır nereye dağıtıyorsunuz” diye soran Yıldırım, polisleri çağırmıştı. Lakin tartışmanın büyümesi üzerine Kaymakam Bingöl’ün müdafaaları Yıldırım ve ailesine silah çekmişti. Kaymakam Bingöl’ün şikayeti üzerine Yıldırım ile beraberindeki annesi, babası ve kardeşi gözaltına alınmıştı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN GAYE GÖSTERMİŞTİ

İfadelerinin akabinde adliyeye sevk edilen Yıldırım’ın annesi, babası ve kardeşi özgür bırakılmıştı. Vazifeli memura direnç ve hakaret kabahatlerinden tutuklama talebiyle nöbetçi mahkemeye çıkarılan Eren Yıldırım ise tutuksuz yargılanmak üzere hür kalmıştı. Lakin AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in mevzuya ait açıklama yapmasının akabinde savcılık tutuksuz yargılanma kararına itiraz etmiş ve yakalama kararı çıkarılmıştı. Yakalama kararı üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, olayla ilgili “Van’da PKK, Adana’da CHP. Taarruz formu farklı olsa da zihniyetleri aynı” açıklaması yapmıştı.

Yakalama kararını öğrenen Yıldırım, teslim olarak mahkeme kararı ile tutuklanmıştı.

Olayda AKP’liler Yıldırım’ın Kaymakam Bingöl’ün müdafaalarına “saldırdığını” ileri sürerken; CHP ise Kaymakam Bingöl’ün müdafaalarının Yıldırım ve ailesine silah çektiğini açıklamıştı. Kaymakam Bingöl, olay sonrasında “Organize formda dağıtım alanımıza kalabalık bir küme tarafından yapılan fiziki ve kelamlı taarruza, bunun devamında ise daha büyük bir provokasyona şahsen pürüz olmaya çalıştık. Fiziki atak olmaya başladığı andan itibaren muhafaza polisi arkadaşımız şahsımı ve Vefa Toplumsal Dayanak Kümesi üyelerini korumak için ortaya girmiş ve darp edilmiştir. Darp raporları mevcuttur” demişti lakin müdafaaların silah çekmesinden bahsetmemişti.

Cep telefonuyla çekilen imgelerde; Yüreğir Kaymakamı Bingöl’ün muhafazasıyla aile tartışırken, silah çekme ve mermiyi namluya sürme sesiyle, duruma reaksiyon gösteren Yıldırım’ın annesinin “Sen halka silah mı çekiyorsun?” kelamları duyuluyordu.

KARAR DURUŞMASI 6 EYLÜL’DE

Yıldırım, 16 Mayıs 2020 tarihinde tutuklanarak gönderildiği cezaevinden 2 Haziran 2020 tarihinde tahliye olabilmişti. Yıldırım ve kardeşi Deniz Yıldırım hakkında kamu görevlisine “görevi yaptırmamak için direnme” ve “hakaret” savıyla Adana 15. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Davada, 18 Temmuz 2022 tarihindeki duruşmada savcı temel hakkındaki mütalaasını açıklayarak, Deniz Yıldırım’ın beraatını ve Eren Yıldırım ise “görevi yaptırmamak için direnme” ve “hakaret” kabahatlerinden cezalandırılmasını istedi. Davanın 6 Eylül 2022 tarihine ertelendi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.