Kuzey Kutbu ortalamadan yedi kat fazla ısındı

Atmosfere salınan sera gazlarının neden olduğu düşünülen sera tesirinin sonucunda, Dünya üzerinde yıl boyunca kara, deniz ve havada ölçülen ortalama sıcaklıklarda artış yaşanıyor.

Söz konusu sıcaklık artışının neden olduğu global ısınmadan en çok etkilenen yapılar ise varsayım edebileceğiniz üzere buzullar oluyor.

Her ne kadar bu husus koronavirüs nedeniyle biraz göz gerisi edilse de bilim insanları, tehlikeye dikkat çekmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Kuzey Kutbu alarm veriyor

Kuzey Kutbu üzerine yapılan yeni bir araştırmaya nazaran, global ısınmanın boyutlarının harika düzeylere çıktığı açıklandı.

Yayınlanan datalarda, Kuzey Kutbu’ndaki global ısınma tesirinin global ortalamadan yedi kat daha süratli olduğu belirtildi.

Scientific Reports mecmuasında yayınlanan araştırmada, Svalbard ve Franz Josef Land adalarındaki otomatik hava istasyonlarından alınan bilgiler incelendi.

Araştırmacılar, bu bölgedeki ısınmanın Kuzey Kutbu’nun geri kalanında neler olabileceğine dair bir “erken uyarı” olduğunu söyledi.

Araştırmada elde edilen bilgilerde, bölgedeki yıllık ortalama sıcaklıkların on yılda 2,7 santigrat dereceye kadar arttığını, bilhassa sonbahar aylarında bu düzeyin 4 santigrat dereceye dayandığı aktarıldı.

İnsan faaliyetleri havayı ısıtıyor

Daha evvel yapılan bir araştırma, Sibirya’da sıcak hava dalgasının endüstriyel ve ziraî faaliyetlerden kaynaklanan emisyonlar nedeniyle en az 600 kat daha güçlendiğini ortaya koymuştu.

Tehlike çok yakın

Uydu imajlarından çeşitli tahliller yapan bilim insanları, Kuzey Kutbu’ndaki buzulların 2035 yılına kadar eriyebileceğini açıkladı. Araştırma sonuçlarına göre 127 bin yıl evvel yaşanan durum, 13 yıl sonra tekrar edebilir.

Tüm buzulların erimesi durumunda ortalama deniz suyu düzeyi 65 metre kadar yükselecek. Bu da deniz düzeyine yakın kara modüllerinin denize karışacağı manasına geliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.