Küme Yorum ve Küme İsyan Ateşi’nin Tunceli’ye girişi yasaklandı

Tunceli’de bu yıl 20’ncisi düzenlenecek olan Munzur Şenliğinde konserleri yasaklanan Küme Yorum ve Küme İsyan Ateşi üyelerinin 26 Temmuz’a kadar kente girişi Valilik tarafından kısıtlandı. Tunceli’ye gelen Küme İsyan Ateşi üyelerinin kente girişine müsaade verilmedi.

Tunceli’de 21- 24 Temmuz tarihleri ortasında yapılacak olan 20’nci Munzur Kültür ve Tabiat Festivali’nde sahne alacak olan Küme Yorum ve Küme İsyan Ateşinin konserlerine Toplantı ve Şov Yürüyüşleri Kanununa uygun olmadığı gerekçesiyle, Moğultay Mahallesi Sanat Sokaktan Kışla Meydanına yapılacak olan yürüyüşe de 2022 yılı Toplantı ve Şov Yürüyüşleri Güzergahına uymadığı gerekçesiyle müsaade verilmedi.

“BAKIM ÇALIŞMASI VAR” DENİLDİ

Ayrıca, konserlerin düzenleneceği stadyumun da o tarihlerde Bakım ve tamirat çalışması olacağı münasebeti ile uygun olmadığı belirtildi. Bu kararın akabinde Belediye Lideri Fatih Mehmet Maçoğlu da daha evvel planlandığı formda Küme Yorum ve Küme İsyan Ateşinin Seyit İstek Meydanı’nda kurulacak sahnede konser vereceğini, yürüyüşün de planlandığı formda birebir gün ve birebir saatte gerçekleştirileceğini belirten bir açıklama yaptı.

Sosyal medya hesaplarından her iki kümenin da kentte sahne alacağının paylaşılması üzerine Valilik ikinci bir açıklama yaparak, her iki küme üyelerinin kente girişlerinin 26 Temmuz günü saat 23.59’a kadar yasaklandığını bildirdi.

KENTE ALINMADILAR

Sabah saatlerinde Erzincan- Tunceli hududunda Mutu köprüsü mevkisinde kente giriş yapmaya çalışan Küme İsyan Ateşi üyelerine karar bildiri edilerek müsaade verilmedi. Kentin tüm giriş ve çıkışlarında ağır güvenlik tedbirleri alındı.

7 GÜN MÜHLET İLE KENTE GİRİŞLERİ KISITLANDI

Valilik tarafından yapılan açıklamada şu tabirlere yer verildi;

*Tunceli Belediye Başkanlığı’nın 21- 24 Temmuz 2022 tarihleri ortasında 20. Munzur Kültür ve Tabiat Şenliği yapılacağına ait yazısı tarafımıza gönderilmiştir. Yapılan müracaat incelendiğinde şenlik programında Küme Yorum ve Küme İsyan Ateşi isimli müzik kümelerinin iştiraki ile 21 Temmuz 2022 Perşembe günü saat 19.30da Kent Stadyumunda konser yapılacağı planlanmıştır.

*Ancak kümelerin vilayetimizde düzenlenecek rastgele bir aktiflikte sahne alması Tunceli Valiliğinin 18.07.2022 tarih ve 8786595527274 (912444) 2022/253 /1 sayılı olurları ile yasaklanmıştır. Lakin Küme Yorum ve Küme İsyan Ateşi isimli kümeler, vilayetimizde gerçekleşmesi planlanan konser aktifliğinin yasaklanmasına karşın toplumsal medya hesaplarında tüm yasaklara karşın Tunceli vilayetinde gerçekleştirilmesi planlanan konserde sahne alacaklarını paylaşmıştır.

*Ayrıca Tunceli Belediye Lideri Fatih Mehmet Maçoğlu tarafından Küme Yorum ve Küme İsyan Ateşi isimli kümelerin konserlerinin yasaklanmasına karşın vilayetimizde Moğultay Mahallesi Kışla Meydanında gerçekleştirileceği biçiminde basın açıklaması gerçekleştirilmiştir. Vatandaşlarımızın huzur ve inanç ortamı içinde yaşamaları, devletimizin asli misyon ve sorumluluklarındandır. Bu çerçevede, kamu nizamının ögeleri ortasında yer alan güvenlik, iyilik ve genel sıhhat gereksiniminin garanti altına alınması değer arz etmektedir. 5442 sayılı vilayet yönetimi kanunun 11 C hususu doğrultusunda; Vilayet hudutları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin, kamu iyiliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi valinin ödev ve vazifelerindendir.

*Bunları sağlamak için Vali gereken karar ve önlemleri alır. Vali, kamu tertibi yahut güvenliğinin olağan hayatı durduracak yahut kesintiye uğratacak formda bozulduğu ya da bozulacağına ait önemli belirtilerin bulunduğu hâllerde 15 günü geçmemek üzere vilayetteki makul yerlere girişi ve çıkışı kamu nizamı ya da kamu güvenliğini bozabileceği kuşkusu bulunan şahıslar için sınırlayabilir; muhakkak yerlerde yahut saatlerde bireylerin dolaşmalarını, toplanmalarını, araçların seyirlerini düzenleyebilir yahut kısıtlayabilir ve ruhsatlı da olsa her çeşit silah ve merminin taşınması ve naklini yasaklayabilir.

*Bu fıkra kapsamında alınan ve ilan olunan karar ve önlemlere uymayanlar hakkında 66 husus kararı uygulanır’ kararı amirdir. Kamu iyiliğinin ve genel asayişin devamının sağlanması, hata işlenmesinin önlenmesi, genel sıhhatin, genel ahlakın ve vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerinin korunması gayesiyle, vilayet sonlarımıza gelmesi planlanan; Küme Yorum ve Küme İsyan Ateşi müzik kümelerinin üyelerinin tamamı ile bunları taşıyan araçlar ile bu kümeler ile bağlı olduğu tespit edilen şahısların ve araçların ilimiz sonları içine girişlerinin 20.07.2022 günü saat 00.01 ile 26.07.2022 günü saat 23.59a kadar (7) gün müddet ile kısıtlanması kararı alınmıştır.

FESTİVAL KOMİTESİNDEN AÇIKLAMA

Aralarında Tunceli Belediyesi ve sivil toplum kuruluşlarının da olduğu şenlik tertip komitesi, Valiliğin aldığı yasaklama kararının akabinde açıklama yaptı.

Taleplerin sıralandığı yazılı açıklamada şu tabirlere yer verildi;

*Tunceli Valiliğinin keyfi ve yasakçı anlayışını kabul etmediğimizi belirtiyor tüm engelleme ve yasaklama kararlarını bir an evvel geri çekmesini istiyoruz. Vilayetimizde bulunan ve kullanım hakkı kamuya ilişkin olan öğrenci pansiyonları şenlik için dışarıdan gelen konuklara açılmalıdır. Stadyum konser aktifliklerine açılmalıdır.

*Şehre giriş yasakları kaldırılmalı ve sanata dönük yasaklama ve akınlar derhal durdurulmalıdır. Yarın için konser programı planlanan müzik kümelerinin kente girişleri bir an evvel sağlanmalıdır. Halkımızın kıymetleriyle inşa edilen ve kurumsal bir kimliğe bürünmüş olan Munzur Kültür ve Tabiat Şenliğimizin içini boşaltmaya yönelik yapılan program yasakları ve başka kısıtlamalara derhal son verilmelidir.

*On binlerce insanımızın dil- kültür ve tabiat üzerine müzik- sanat- siyasete dair yapılacak etkinliklere barışçıl formda katılmasını engellemek yerine insanların özgürce buluşmasını sağlayacak düzeneklerin gerginlikten uzak, sağduyulu biçimde devreye alınmasını istiyoruz. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.