Kot pantolonundaki küçük ceplerin sırrını biliyor musunuz?

Kot pantolonlardaki küçük ceplerin ne işe yaradığını merak ettiyseniz, işte karşılık bu haberde kapalı…

Kot pantolonu olan birden fazla insan, ana cebin içindeki küçük cepleri fark etmiştir. Peki neden orada olduklarını hiç merak ettiniz mi?

Bu sorunun karşılığı tarihi bir nedenin içinde zımnî.

Daily Star’da yer alan habere nazaran, bu küçük cepler, “waist overall” tipi kot pantolonuna dikildikleri 1890 yılına kadar uzanıyor. Evvelden cep saatleri için yaygın olarak kullanılırlardı.

Tarihçi Tracey Panek, Insider’a, “Arşivlerdeki (1879’dan itibaren) en eski bel tulumu, saat cebini içeriyor. 19. yüzyıldan kalma tulumlarımızda pantolonun sağ tarafında deri yamanın altında tek bir art cep vardı” dedi.

Görünüşe nazaran küçük cep, ekip elbise pantolonunda asla bulunmuyor zira bir cep saati, resmi giysilerde ceketin iç kesiminde yer alıyor.

Bugünlerde pek çok insan cep saati kullanmadığından, hala orada olmaları biraz anlamsız görünebilir.

İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI DA ETKİLEMİŞ

Peki neden hala küçük cepler üretilmeye devam ediyor? Bunun karşılığı da İkinci Dünya Savaşı ile ilgili hislerden kaynaklanıyor.

Panek bunu da, “Saat cebiyle ilgili değişik bir gerçek, İkinci Dünya Savaşı sırasında metali muhafazanın bir yolu olarak iki köşe perçininin çıkarılmasıdır.”

“Perçinler savaştan sonra saat cebine geri döndü. Üst iki köşede perçinlenmişti ve tek iğneli dikiş makinesiyle dikilmiş bir kemer dizaynını içeriyordu.” 

“Saat cebi; ceplerimizdeki perçinler, düğme patları, kemerli art cep dikişleri ve deri yama üzere mavi kot pantolonun orjinal bir unsuruydu.”

“Günümüzde, birinci dizaynın bütünlüğünü korumak için markalar, saat cebini koruyor” biçiminde açıkladı.

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.