KKTC’deki orman yangınıyla çaba devam ediyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’inde (KKTC) dün şiddetli bir biçimde başlayan ve rüzgarın tesiriyle yayılan orman yangınını söndürme çalışmaları devam ediyor.

KKTC’de dün birinci olarak Lefke’ye bağlı Yedidalga köyünde başlayan ve Angolem köyüne sıçrayan yangın, Türkiye’den gelen 2 helikopter ve Sivil Savunma takımı ile birlikte denetim altına alınmıştı. Dün mahallî saatle 14.00 sıralarında İskele’ye bağlı Kantara Tatlısu’ya ilişkin Mersinlik Deresinde “Elma Bahçesi” olarak bilinen bölgede, 3’üncü bir yangın çıktı. Rüzgarın tesiriyle büyüyen alevleri söndürme çalışmaları 1 gündür devam ediyor. Yangına helikopter, polis, itfaiye, Sivil Savunma, Orman Dairesi takımları, askeri işçi ve iş makineleri ile müdahale ediliyor.

KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, yangını söndürme çalışmalarına 3 helikopterle devam edildiğini lakin şimdi bir sonuç alınamadığını aktardı. Bakan Oğuz, bu sabah 2’si BM Barış Gücü’nden, 1’i de Türkiye’den olmak üzere 3 helikopterin yangın söndürme çalışmalarına devam ettiğini kaydetti.

Öte yandan yangının kuzey ve güney doğu istikametinde ilerlediği belirtilirken, yangın nedeniyle Mersinlik köyünün tahliye edilmeye başlandığı öğrenildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.