Kırgızistan Meclis Lideri Mamitov, TBMM Lideri Şentop’la görüştü

Meclis Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Mamıtov-Şentop görüşmesinde, siyasi, ekonomik, kültürel ve insani bağların aktifleştirilmesi ve parlamentolar ortası iş birliğinin genişletilmesi bahisleri ele alındı.

Mamıtov, Kırgızistan’ın, Türkiye ile kardeşlik münasebetlerini güçlendirmeye ve derinleştirmeye özel ehemmiyet verdiğini belirterek, “Ülkeler ortasında yüksek seviyede bir siyasi diyalog sürdürülüyor. Ortak eforlarımız ile ikili bağlantılarımızın daha da gelişmesine katkı sağlayacağımızdan eminim.” tabirlerini kullandı.

TÜRKPA çerçevesinde Türk devletleri ortasındaki iş birliğinin güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Mamıtov, TÜRKPA’nın Çolpon-Ata’da yarın yapılacak 11. Genel Şura toplantısında bir dizi kıymetli kararların alınacağını bildirdi.

TBMM Lideri Şentop da Türkiye’nin Kırgızistan ile parlamentolar ortası iş birliğinin daha da ağırlaştırılması dahil olmak üzere çok istikametli iş birliğini genişletmeye ilgi gösterdiğini kaydederek, Mamıtov’u resmi ziyaret için Türkiye’ye davet etti.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.