Karamollaoğlu: ‘Artık bir arada yürüyemeyiz’ dediler

Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, “Bizdeki sistemde parlamento tümüyle devre dışı kaldı. Korktuğumuz başımıza geldi. Sayın Cumhurbaşkanı ne istişare ediyor ne de kimseyi dinliyor. Yola çıkarken, 4 arkadaşıyla yola çıktı. Ne Bülent Arınç, ne Abdüllatif Şener hiçbiri yanında yok. Kendisini, tümüyle takip eden takım da terk etti. Şu an Babacan ve Davutoğlu da boşuna yanından ayrılmadı. Yıllarca birlikte çalıştılar. Fakat bir noktaya geldi, ‘Artık bir arada yürüyemeyiz’ dediler” formunda konuştu.

İzmir’de mahalle muhtarlarıyla bir ortaya gelen Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, daha sonra İzmir Platformu Liderler Konseyi Programı’na katıldı. Toplantıda konuşan Karamollaoğlu, şunları söyledi:

* “Siz şayet ülkenizdeki sorunları teşhis eder sonra da o sorunların giderilmesi için siyaset oluşturursanız, sorunları çözememek diye bir şey olmaz. Bugün hala uçak imalatında aşikâr noktalara gelsek bile 1930’lu yıllarda ‘ben yaparım’ demiş ve yapmış. Bu çok kıymetli bir iş.

* Siz insanımızın önünü açarsanız olur. Maalesef bizim önümüzü açacak bir idare zihniyetinden mahrumuz. Hangi mantıkla hareket ediyorlarsa etsinler. Tayyip Beyefendi, üzülerek söylüyorum.

* Ekonomiyi bildiğini söylüyor lakin bilmiyor. Endüstriden hiç mi hiç anlamıyor. Bir şey belediye başkanlığından ötürü yer etmiş. O da beton, demir, kalıp, asfalt.”

“‘ARTIK BİRLİKTE YÜRÜYEMEYİZ’ DEDİLER”

Başkanlık sisteminde karşı oldukları mevzuya da değinen Karamollaoğlu, şu sözleri kullandı:

* “Kimseyi dinlemeyen, tek başına karar veren, Meclis’e karşı sorumlu olmayan bir başkanlık sistemine karşıyız. Ancak Cumhurbaşkanlığı sistemi daha süratli karar verebilmek için problemleri daha farklı yürütebilmek için ancak Meclis tarafından da denetlenebilmek üzere inşa edilirse yararlı olur. Amerika’da bunun sistemi var. Meclis’te onlar da farklı seçiliyor. Meclisler cumhurbaşkanını hep denetim ediyor.

* Fransa’da daha farklı. Bu iki sistemde var. İkisi de olabilir. Biz ikisine de benzemiyoruz. Ne kuşa ne kargaya benziyoruz. Bizdeki sistemde parlamento tümüyle devre dışı kaldı. Korktuğumuz başımıza geldi. Sayın Cumhurbaşkanı ne istişare ediyor ne de kimseyi dinliyor.

* Yola çıkarken, 4 arkadaşıyla yola çıktı. Ne Bülent Arınç, ne Abdüllatif Şener hiçbiri yanında yok. Kendisini, tümüyle takip eden takım da terk etti. Şu an Babacan ve Davutoğlu da boşuna yanından ayrılmadı. Yıllarca bir arada çalıştılar. Ancak bir noktaya geldi, ‘Artık bir arada yürüyemeyiz’ dediler.”

AKP’den davet olursa ittifak yapıp yapmayacağı sorusuna karşılık veren Karamollaoğlu, “Tayyip Beyefendi bizden ayrıldı. Biz tıpkı kökten geldik ama şu an müşterek hiçbir tarafımız yok. Hiçbir siyasetimiz birbiriyle örtüşmüyor” dedi.

“HDP DİYE PARTİ VAR MI? VAR. YÜZDE 10’UN ÜZERİNDE OYU VAR MI? VAR”

HDP’nin, 6’lı masanın gündemine gelip gelmediğinin sorulması üzerine Karamollaoğlu, şu tabirleri kullandı:

* “HDP gündemimize hiç gelmez. HDP problemi değil, hiç konuşmuyoruz. Şu anda gündemimizde yok fakat HDP diye parti var mı? Var. Yüzde 10’un üzerinde oyu var mı? Var. Seçimlerde bunun tesiri olacak mı? Kesinlikle tesiri olacak.

* Partilerin onunla ilgili, onlarla bir irtibatı olabilir. Lakin bu 6’lı masanın bu problemle ilgilendiği manasına, 6’lı masanın ortağı olduğu manasına hiç gelmez. Hiçbir vakit olmadı. Bunu bilhassa gündeme getirmek istiyorlar.

* HDP’nin oylarının bilhassa seçmeninin aklıselimle oy kullanması gerektiğine inanıyorum. Zira onlar bizim vatandaşımız, bir arada oturuyoruz, birlikte kalkıyoruz.

* HDP milletvekili Meclis’te var mı? Var. Her vilayette var mı? Birçok vilayette var. Biz bunları yok sayamayız. HDP, 6’lı masanın bir kesimi değil.”

KEMERALTI ESNAFINI GEZDİ

Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, ikindi namazını Hisarönü Camii’nde kıldı. Namaz sonrası, cami imamıyla bir arada çay içti. Akabinde Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nı gezen Karamollaoğlu’na halk ilgi gösterdi. Birçok kişi, Karamollaoğlu ile birlikte fotoğraf çektirdi. Karamollaoğlu, esnafa güzel işler diledi.

Bir esnaf, Karamollaoğlu’na Cumhurbaşkanı adayı olduğunu söyleyince karşılık olarak, “Teşekkür ederim. Sağ olun. Ne takdir edilirse vakit içinde göreceğiz. Allah yardımcımız olsun. İnşallah en güzeline karar verilecek” diye konuştu.

Esnaf seyahatinde ikram edilen Türk kahvesini de içen Karamollaoğlu, bir bebeği sevdi. Ayrıyeten lokal bir müzisyenin kendisi için çaldığı ‘Senede bir gün’ isimli şarkıyı da dinledi. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.