Josep Borrell: Türkiye, Ukrayna konusunda güzel iş çıkarıyor

Rusya ile Ukrayna ortasında yaşanan çatışmalarda silahların susması için Türkiye devreye girdi.

İki ülkeden heyetler, hem Antalya hem de İstanbul’da düzenlenen iki farklı dorukta, Ankara’nın arabuluculuğunda bir ortaya geldi.

Borrell’den Türkiye açıklaması

Türkiye’nin gayretleri, memleketler arası toplum tarafından yakından takip edilirken, Avrupa Birliği (AB) Dış Münasebetler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, hususa ait görüşlerini paylaştı.

Borrell, Türkiye’nin Ukrayna ve Rusya ile güzel bağlantıları olduğunu ve bu süreçte epeyce uygun bir iş çıkardığını söyledi.

“Türkiye epeyce güzel bir iş çıkarıyor”

Frankfurter Allgemeine gazetesine demeç veren Borrell, Ukrayna savaşında ülkü arabulucuların Türkiye yahut Birleşmiş Milletler (BM) olduğunu kaydetti.

Borrell, “Bu süreçte Türkiye epeyce âlâ bir iş çıkarıyor. İki tarafla da düzgün alakaları var fakat arabuluculuk konusunda elbette en yeterlisi BM’nin devreye girmesidir.” dedi.

“Avrupa Birliği arabulucu olamaz”

AB’nin arabulucu olamayacağını vurgulayan Borrell, “Biz olamayız. Rusya bizi, biz de Rusya’yı arabulucu olarak kabul etmeyiz. Çin de olmaz zira onlar da Ruslardan yana bir hal sergiliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna’ya daha fazla takviye kelamı

AA’nın haberine nazaran; Borrell, AB’nin Ukrayna’nın savaşı kazanması amacı için şimdiye kadar yaptığının daha fazlasını yapacağının altını çizerek, şu tabirleri kullandı:

“Ukrayna’ya silah tedarik etmek, Rusya iktisadını zayıflatmak, Rusya’yı milletlerarası alanda izole etmek üzere. Ukrayna’ya ne kadar çok silah sağlarsanız, savaşın o kadar uzun süreceğini ve Ukraynalıların acısının da o derece artacağını söyleyenleri anlamıyorum.

“Ukraynalılar teslim olsun, diz mi çöksün” sorusu

Avrupa’da bile bu görüşte olanlar var. Bu insanlara soruyorum; bu savaşın nasıl bittiği ehemmiyet taşımıyor mu? Ukraynalılar teslim olsun, diz mi çöksün? Ruslar tarafından paramparça mı edilsinler? İstenen bu mudur? Bu beşerler, şayet silah teslim edilmezse savaşın da biteceğini söylüyor lakin pekala ya sonra?

Bakın, savaşlar müzakere ile biter fakat müzakere masasına güçlü bir pozisyonda oturabilirsiniz ve şimdiki yapılmaya çalışılan da Ukraynalıları bu pozisyona getirmeye çalışmak. Bu mevzuyu perşembe günü Weissensee’de-Almanya’nın şu anda başkanlığını yürüttüğü- G-7 Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda da tartışacağız.”


“Herkese uyan bir tahlile gereksinimimiz var”

Geçmişte muhakkak hususlarda yalnızca ve büsbütün Rusya’ya güvenecek kadar saf oldukları değerlendirmesinde bulunan Borrell, “Örneğin Almanya’da rastgele bir LNG terminali dahi yoktu.

Geçmişte, şimdilerde düzeltmemiz gereken bir yanılgı işlediğimizi kabul etmeliyiz. İdame süreci, biraz daha uzun sürecek lakin Rus gazından kurtulacağız.” görüşünü lisana getirdi.

Doğalgaz sorunu

Borrell, AB’deki hiç kimsenin Rusya kaynaklı doğalgaz ve petrol arzını bir gecede durduramayacağına işaret ederek, “Macaristan üzere ülkeler, ‘petrol tankerleri için başka bir kıyı şeridim ve boru çizgim yok’ derken mantıklı objektif sebeplere sahip. Bu nedenle herkese uyan bir tahlile muhtaçlığımız var.” dedi.

AB’nin Sahel Bölgesi’nde Mali Silahlı Kuvvetleri’ni eğitme vazifesinin iptal edilmesiyle ilgili de şunları kaydetti:

“Leopard tankları göndererek çözemezsiniz”

“Sahel’de terörizm, kabahat, çoban-çiftçi hengamesi, etnik köken ve yapay hudut karmaşalarıyla uğraşıyoruz. Burada temel ileti şu oldu; bunu Leopard tankları göndererek çözemezsiniz.

Bu hem sivil hem de askeri bir gayret. Oradaki savaşı, barışı kazanmazsanız asla bitiremezsiniz. Bu sürecin güçlü siyasi ve toplumsal bileşenleri var.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.