İYİ Parti’de tezkere çatlağı! Durmuş Yılmaz, grup kararına uymadı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) gerektiği takdirde sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere Irak ve Suriye‘ye gönderilmesi konusunda Cumhurbaşkanı’na verilen yetkinin 2 yıl uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM Genel Kurulu’nda CHP ve HDP’nin “hayır” oylarına karşı AK Parti, MHP ve İyi Parti‘nin “evet” oylarıyla kabul edildi.

TEZKEREDE MİLLİ GÜVENLİK RİSKİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Irak ve Suriye tezkeresinde, Türkiye’nin güney kara sınırlarına mücavir bölgelerde yaşanan gelişmeler ve süregiden çatışma ortamının milli güvenlik açısından taşıdığı risk ve tehditlerin artarak devam ettiğinin altı çizildi.

DURMUŞ YILMAZ: PUSULAYI “RET” DEYİP İMZALADIM

İYİ Parti’de Cumhurbaşkanlığı tezkeresine ilişkin açıklamayı 20 Ekim tarihinde partinin genel başkanı Meral Akşener yapmıştı. CHP lideri Kılıçdaroğlu’yla yaptığı görüşmede konuya değinen Akşener, “Evet” oyu vereceklerini belirtmişti. İYİ Parti’nin aldığı grup kararına rağmen İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda tezkereye “hayır” oyu verdiğini açıkladı.

CHP İstanbul Milletvekili Cihangir İslam’ın oy pusulasını paylaştığı tweeti alıntılayan Yılmaz, “Sistem parmak izimi okumadığı için ben de bu pusulayı “ret” deyip imzaladım. Ancak oylama elektronik oylama yerine parmak kaldırmak suretiyle yapılınca hayır diye parmak kaldırdım ve pusulayı yırtıp çöpe attım. Keşke saklasaymışım.” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti'de tezkere çatlağı! Durmuş Yılmaz, grup kararına uymadı

Son Dakika: Irak ve Suriye'ye asker göndermeyi içeren tezkerenin süresi, 2 yıl daha uzatıldıSon Dakika: Irak ve Suriye’ye asker göndermeyi içeren tezkerenin süresi, 2 yıl daha uzatıldı Tezkereyi desteklediklerini açıklayan DEVA Partisi son anda karar değiştirerek çekimser kaldıTezkereyi desteklediklerini açıklayan DEVA Partisi son anda karar değiştirerek çekimser kaldı Son Dakika! AK Parti'den Suriye-Irak tezkeresine 'Hayır' oyu verecek olan CHP'ye ilk tepkiSon Dakika! AK Parti’den Suriye-Irak tezkeresine “Hayır” oyu verecek olan CHP’ye ilk tepki Elektronik oylamaya geçilmesine rağmen tezkere Meclis'te eski usulde oylandıElektronik oylamaya geçilmesine rağmen tezkere Meclis’te eski usulde oylandı

Haberi KaydetRelated Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.