İsveç’ten, Türkiye’yle terörle çabada iş birliği bildirisi

Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Charles Michel, resmi temaslarda bulunmak üzere İsveç’in başşehri Stockholm’e gitti.

Michel, burada İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile memleketler arası mevzuları ele aldı.

“Türkiye ile diyalog devam ediyor”

Düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Andersson’un gündeminde, ülkesinin NATO’ya üyelik süreci ve Ankara’nın hali vardı.

Türkiye ile NATO için müzakere yapmayı önemsediklerini tabir eden Andersson, “İsveç’in Türkiye ile diyaloğu devam ediyor. Bu diyaloğun sürmesini sabırsızlıkla bekliyorum.” dedi.

“Barış, güvenlik ve terörizmle çaba alanlarında…”

Andersson, AB ve öteki NATO üyesi devletlerden askeri ittifaka müracaat konusunda aldıkları dayanaklar hasebiyle da şad olduklarını lisana getirdi.

İsveç Başbakanı, “Daha evvel belirttiğim üzere, İsveç-Türkiye ikili alakalarını barış, güvenlik ve terörizmle gayret alanlarında güçlendirmeyi istiyorum.” sözünü kullandı.

“Terör örgütlerine silah ve para göndermiyoruz”

Terör örgütlerine para göndermediklerini söyleyen Andersson, ”İsveçli diplomatlar Ankara’da. Terör örgütlerine silah ve para göndermiyoruz. Medyada çıkan ya da belgisiz olan şeyleri tartışıp, konuşup açıklığa kavuşturacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Michel: Avrupa daha inançlı olacak

Avrupa Birliği Kurulu Lideri Charles Michel de AB’nin İsveç’in NATO üyeliğini desteklediğini ve Avrupa’yı daha inançlı hale getireceklerini kaydetti.

AA’nın haberine nazaran, Avrupa ülkelerinin Rus gazından bağımsız bir hale gelmesi gerektiğini vurgulayan Michel, gelecek hafta yapılacak AB tepesinde AB’nin Rus petrolüne yönelik yaptırımları konusunda bir karar çıkmasını umduğunu lisana getirdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.