İstanbul’da ormanlarda ateş yakma yasağı başladı

İstanbul Valiliği tarafından alınan kararla ormanda mangal yapmak, tüp kullanmak, nargile ve her türlü ateş yakmak yasaklandı. Bugün uygulanan kararın akabinde Belgrad Ormanı’nda birtakım aileler konuttan yiyeceğini getirerek piknik yaptı.

İstanbul Valiliği tarafıdan alınan kararla  5 Temmuz 2022-31 Temmuz 2022 tarihleri vilayet sonları dahilinde yer alan piknik ve mesire alanları, tabiat parkları, korular, parklar ve ekoturizm alanlarında ateşsiz piknik yapmak, spor, yürüyüş  faaliyetlerde bulunmak hür.

Ancak bu alanlarda mangal yapmak, tüp kullanmak, nargile ve her türlü ateş yakmak yasaklandı. İstanbul’da olağan günlerde yoğunluk yaşanan Belgrad Ormanı’nda bugün ise sakinlik hakimdi. Belgrad Ormanı Neşet Suyu Tabiat Parkı’na gelen birtakım aileler meskenden yiyeceğini getirerek piknik yaptı.

“BİR KİŞİ YÜZÜNDEN TÜRKİYE CEZALANDIRILDI”

Hazır yiyecekler getirerek piknik yapmaya gelen Nursel İlban, “Bir kişi yüzünden koca Türkiye cezalandırıldı. Bu formda piknik yapmak pratik lakin mangal yapmanın keyfi daha hoş. Ormanı bu türlü sessiz görünce üzülüyorum. Kalabalık olsa daha hoş olurdu. Börek, poğaça, domates, çayımız ve suyumuzu getirdik” dedi.

“KARARI GERÇEK BULUYORUM”

Zinet Ay ise “Orman yangınları gitgide artıyor. Kararı çok hakikat buluyorum, mangal yapmayacağız. Kahvaltımızı yapıp ayrılacağız. Ormanın sessiz olması çok güzel” diye konuştu.

“UMARIM BU KARAR İNSANLARI BİLİNÇLENDİRİR”

Burak Oral ise Kararı gerçek buluyorum. Hala kararı bilmeyen beşerler var, ateş yakmak isteyenler var. Devletin yaptığı yasaklar yanlışsız, gerekirse kimi şeylerden feragat edeceğiz ancak ağaçlarımız yaşayacak. Umarım bu karar insanları bilinçlendirir” formunda konuştu. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.