Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan kredi piyasası vurgusu

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Finansal İstikrar Komitesi’nin toplantısına dair yapılan açıklamada “Makro ihtiyati siyaset önlemlerinin bilhassa kredi piyasasına olan tesirleri tahlil edilmiş ve finansmana erişim imkanlarına tesirleri değerlendirilmiştir” denildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Finansal İstikrar Komitesi’nin beşinci toplantısına ait basın açıklaması yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

* “Finansal İstikrar Komitesinin 5. toplantısı, Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati başkanlığında 25 Temmuz 2022 günü gerçekleştirilmiştir.

“BANKACILIK VE SİGORTACILIK KESİMLERİNDEKİ GELİŞMELER MERCEK ALTINA ALINDI”

* Global ekonomik gelişmelerin, ülkemiz finansal sistemine olan tesirlerinin değerlendirildiği toplantıda;

i) Global enflasyondaki ve emtia fiyatlarındaki seyrin önümüzdeki periyotta makro ekonomik göstergelere muhtemel yansımaları,

ii) Global finansal şartlardaki sıkılaşmanın gelişmekte olan ülkelere tesirleri, ayrıntılı bir formda ele alınmıştır.

* Bankacılık ve sigortacılık bölümlerindeki son periyot gelişmeler mercek altına alınmıştır.

KREDİ PİYASASI MESAJI

* Türk bankacılık bölümünün temel göstergelerindeki güçlü duruş devam etmekte olup, sigortacılık dalı ve sermaye piyasalarının iktisada olan katkılarının sürdüğü görülmektedir.

* Makro ihtiyati siyaset önlemlerinin bilhassa kredi piyasasına olan tesirleri tahlil edilmiş ve finansmana erişim imkanlarına tesirleri değerlendirilmiştir.

* Komite, önümüzdeki periyotta daha evvel belirlenen siyaset çerçevesinde gerekli adımların atılmasında üyelerinin ortasındaki eş güdüm ve iş birliğini sağlamaya devam edecektir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.