Hayatın sorgulanması için bir başlangıç romanı: Büyük Umutlar

Charles Dickens’ın ürettiği Viktorya devri gelecekle geleneğin anaforunda yaşanıyor. Ve geleneğe tutunulmaya çalışılan yerde, geleceğin devaadi büyükse, bireyselleşmenin vaadi büyükse ortaya kocaman bir riya çıkıyor. Dickens bize kocaman bir riyanın içinde yaşayan bir cemiyet tasvir ediyor.

Büyük Umutlar, 19. yüzyıl İngiltere’sinde taşra ortamından büyük kente uzanan tam bir Victoria periyodu romanıdır. Charles Dickens, bu olgunluk devri yapıtında köyünde sıkıntı bir çocukluk geçirdikten sonra gizemli bir mirasa konan Pip’in maceralarını anlatır.

Farklı karakterler

Gönlü karasevdayla, gözü yükselme hırsıyla perdelenmiş genç Pip’in serüvenleri, endüstrileşen toplumdaki sevgisizliği, ikiyüzlülüğü ve para hırsını gözler önüne serer. Büyük Umutlar, Londra’da beyefendi pozisyonuna yükselen Pip’in başından geçenleri anlatmakla kalmaz, birbirinden farklı karakterlerle tanıştırır okuru.

Çağın gerçekleri

Dickens, romanın kahramanı Pip’in niyet yapısını büyük bir incelikle ele alır. Bir yandan bireylerin düşkünlüklerini, başarısızlıklarını anlatırken öbür yandan da çağın gerçeklerine ve kıymetlerine ayna fiyat.

Bağlantı için:

[email protected]

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.