Gazze Şeridi’nde tansiyonu tırmandıracak adım: Bessam Saadi’nin gözaltı mühleti uzatıldı

Filistinli sivil toplum kuruluşu “Esirler Medya”, İslami Cihad Hareketi yöneticisi Bessam es-Saadi‘nin gözaltı mühletinin 6 gün daha uzatılmasına ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, Batı Şeria’nın Ramallah kenti yakınlarındaki İsrail Ofer Askeri Mahkemesi’nin Saadi hakkındaki gözaltı müddetini 6 gün uzattığı belirtildi.

Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) Orta Doğu Özel Temsilciliğinden yapılan yazılı açıklamaya nazaran, BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland, dün hapishanede Saadi’yi ziyaret etti.

Tor Wennesland, ziyaretin akabinde, “Gazze’deki ateşkes çok kırılgan ve tüm taraflara sükuneti müdafaaları daveti yapıyorum” dedi.

SAADİ’NİN GÖZALTINA ALINMASI ÇATIŞMALARI TETİKLEDİ

İsrail askerleri 1 Ağustos’ta Batı Şeria’da bulunan Cenin kentinde İslami Cihad yöneticisi Bessam es-Saadi’yi gözaltına almıştı.

İsrail bu adımın akabinde İslami Cihad’ın taarruz hazırlığında olduğu teziyle abluka altındaki Gazze Şeridi etrafında bulunan sivil yerleşimleri ulaşıma kapatmıştı. Güneydeki birliklerini destek eden İsrail ordusu, 5 Ağustos Cuma günü Gazze Şeridi’nde İslami Cihad’a ilişkin olduğunu tez ettiği kimi noktalara ataklar başlatmıştı.

Üç gün süren taarruzlarda Gazze’de ortalarında bayan ve çocukların da yer aldığı 46 Filistinli hayatını kaybetmiş, 300’den fazla Filistinli yaralanmıştı. Gazze’den İsrail istikametine yüzlerce roket atılmış lakin İsrail’de rastgele bir can kaybı yaşanmamıştı.

ATEŞKES KURALLARINDA ‘SAADİ’ DETAYI

Taraflar arasında Mısır‘ın orta buluculuğunda 7 Ağustos Pazar akşamı ateşkes sağlanmıştı.

İslami Cihad’ın transferine nazaran İsrail, Bessam es-Saadi ile açlık grevindeki Filistinli tutuklu Halil Avavde’nin hür bırakılması için Mısır’ın yürüttüğü orta buluculuğu kabul etmişti.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz ise İslami Cihad’ın “tutukluların özgür bırakılması talebine ait bir kelam verdiklerini hatırlamadıklarını” lisana getirmişti.

Bunun üzerine İslami Cihad, Saadi ve Avavde’nin özgür bırakılmaması halinde çatışmaların yine başlayabileceği ihtarında bulunmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.