Faik Öztrak: Nebati’nin paçaları tutuşmuş

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin Kur Muhafazalı Mevduat Hesabı (KKM) ile ilgili açıklamalarına karşılık verdi. Öztrak, “Sarayın atanmış Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’nin paçaları tutuşmuş. Finansal istikrardan, finansal itimattan, vatan sevgisinden bahseden paylaşımlar yapmış” dedi.

CHP Genel Lider Yardımcı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak düzenlediği basın toplantısında gündeme ait açıklamalarda bulundu. Öztrak şunları söyledi:

“ERDOĞAN KENDİ ÇİFTÇİSİNİ PERİŞAN ETTİ”

“Tarımın en stratejik dallardan biri olduğu bugün artık dünyada kabul görüyor. Global salgının akabinde dünya besin güvenliğinin, besin egemenliğinin ehemmiyetini çok daha uygun anladı. Gelişmiş ülkeler, başka ülkeler çiftçilerini yalnız bırakmadı. Onlara takviye verdi. Ama tarımın değerini bir bizdeki hükümet bir türlü kavrayamadı.

Kanunda yer almasına karşın 2007’den bu yana çiftçimize verilmeyen ziraî takviyelerin toplamı 272 milyar lira. Bir hükümet kendi çiftçisine borç takar mı? Bunlar taktı. Zira bunlar için varsa yoksa yandaş varsa yoksa sarayın beslemeleri. Çiftçimiz umurlarında bile değil. Hak ettiği takviyesi alamayan çiftçilerimizi tefecilerin kucağına ittiler. Son bir yılda ziraî kredi borçları yüzde 53 arttı, 219 milyar liraya ulaştı.

Erdoğan alın terinin karşılığını vermeyip borca batırdığı çiftçilerimizi bir yandan da ithalat sopasıyla dövdü. Erdoğan hükümetlerinin 20 yılda yaptığı toplam tarım ve hayvancılık eserleri ithalatı tam 125 milyar 773 milyon dolar. Türkiye tarımda kendine yetebilen bir ülke iken bunların elinde dışa bağımlı bir ülke oldu. Erdoğan kendi çiftçisini perişan etti, elin çiftçisini ise abad etti.”

“HAYAT PAHALILIĞININ SEBEBİ BELLİDİR”

“Erdoğan koskoca Türkiye’ye, bu millete savaşın vermeyeceği ziyanı verdi. Kuzeyde iki komşumuz savaşıyor. Savaşan iki ülkeden Rusya’da enflasyon yüzde 16. Ukrayna’da yüzde 21. Bizde ise yüzde 80. Bu da makyajlı TÜİK sayılarıyla. Yaşadığımız hayat pahalılığının nesebi aşikardır öteki yerde aramayacaksınız. Anası da babası da Erdoğan’dır. Bu dehşetli enflasyon Bakan Nebati’nin sözüyle Erdoğan tesiridir. Erdoğan tesirinin sonucudur.”

“NEBATİ’NİN PAÇALARI TUTUŞMUŞ”

“Kur Muhafazalı Mevduat, mali disiplinin ve finansal istikrarın altına yerleştirilmiş bir atom bombasıdır. Muazzam ve başı sonu bilinmeyen bir şartlı yükümlülüktür. Dün Genel Liderimiz bu uyarıyı yapınca sarayın atanmış Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’nin paçaları tutuşmuş.

Finansal istikrardan, finansal itimattan, vatan sevgisinden bahseden paylaşımlar yapmış. Açıkça soruyoruz Kur Muhafazalı Mevduat hangi finansal istikrarı sağladı? 22 Aralık sabahı 12 lira olan dolar kuru 8 aydır daima yükseliyor. Bugün dolar kuru 18 lira. Bu mudur sizin finansal istikrardan anladığınız?”

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.