Ethereum Merge Arifesinde İzlenecek 6 Altcoin Belli Oldu!

Kripto para sektörü, çok yakın bir zamanda tarihindeki en büyük değişikliklerden birini yaşayacak. Şu anda, birçok birinci nesil zincir, proof-of-work (PoW) adı verilen bir konsensüs doğrulama mekanizmasına sahiptir. Ancak bu durum enerji açısından sarfiyatı maksimum düzeye çıkarır. Öte yandan proof-of-stake (PoS), bu durumu tersine çevirir. Yarın gerçekleşmesi planlanan Ethereum merge ile ağ PoW’den PoS’e geçecek. Peki, bu sırada hangi altcoin’leri izlemek gerek? InvestorPlace analisti Josh Enomoto, izlenebilecek projeleri listeledi.

Ethereum merge öncesi izlenecek ilk altcoin: Ethereum!

Şu an kriptolar arasında ilgi odağı Ethereum’a (ETH) ait. Piyasa değerine göre iki numaralı kripto olan Ethereum, sayısız Blockchain projesinin temel taşını temsil ediyor. Bununla birlikte, yıllar içinde aldığı eleştiri, ETH ağının bir PoW konsensüs mekanizması üzerinde çalışmasıydı. Merge ile Ethereum PoS’a geçiş yapacak. Genel fikir birliği, çığır açan olay için iyimserliğe işaret ediyor. CBS News gibi ana akım kurumlar bile Merge hakkında potansiyel faydaları açıklayan raporlar yayınladı.

Bununla birlikte, haber kuruluşu riskler hakkında da bilgi verdi. Özellikle, BSV Blockchain Derneği’nin küresel kamu politikası direktörü Bryan Daugherty, bir PoS sistemine geçmenin doğrulayıcılar ve kullanıcılar arasında sınıf farkına yol açacağını söyledi.

Ethereum merge olayından izlenecek diğer altcoin: Tether

Analiste göre Merge konusunda Tether’i (USDT) izlemek önemlidir. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz gibi bir stablecoin, bir para birimine (tipik olarak ABD dolarına) sabitlenmiş bir kripto varlığıdır. Tether de etkin bir şekilde kripto para birimi olarak hareket eder. Açıklamak gerekirse, kriptolar ve fiat para birimleri iki ayrı paradigmada çalışır. Fiat paranın kripto para birimlerine dönüştürülmesi arasında genellikle gecikmeler meydana gelir. Ayrıca, birkaç finansal kurum kriptolara katılımı reddediyor.

Bu nedenle, birçok yatırımcı servetlerinin önemli bir bölümünü Tether gibi stablecoin’lerde tutuyor. Kriptolarda yanıt vermek istedikleri gelişmeler olursa, bunu hemen yapabilirler. Ayrıca, kripto para birimleri 7/24 ticaret yaparak fiat tabanlı dönüşümleri son derece hantal hale getirir. Bununla birlikte, Tether’in denetimi ve 1:1 oranını koruyup korumadığı olayı önem taşıyor. Analiste göre volatil durumlarda, yatırımcıların çoğunlukla fiat paraya geri dönmesi akıllıca olabilir.

Ethereum Classic de listede

Orijinal Ethereum olarak adlandırılan ETC’nin ilk başlatma işlemi sırasında, ağ büyük bir saldırıya uğradı. Siber ihlalin etkisini gidermek için birkaç geliştirici bir hard fork uygulamak istedi. Bununla birlikte, diğerleri, keyfi olarak bir sıfırlama düğmesine basmanın tüm merkeziyetsizlik kavramını ortadan kaldırdığını belirterek aynı fikirde değildi. Ancak, tartışma (ironik olarak) bir fikir birliği çözümüne ulaşamadı.

Hard forklu zincir Ethereum oldu, orijinal zincir Ethereum Classic oldu. Bununla birlikte, iki Ethereum arasındaki ana ayırt edici faktör, artık ETH’nin bir PoS mekanizması uygulaması olacak. Öte yandan, ETC ağı PoW’ye bağlı kalacaktır. Teknik olarak, bazıları ETC’nin rüzgar yönündeki yükseliş momentumundan fayda sağlayacağına inanıyor. Temel olarak, analiste göre, Ethereum Classic, PoW mekanizması tartışmasız daha sezgisel bir profile sahip olduğu için izlenmesi gereken kriptolardan biri olabilir.

Cardano (ADA) Ethereum merge’ünden nasıl etkilenir?

Analiste göre kriptolar arasında izlenmesi daha ilgi çekici isimlerden biri olan Cardano (ADA), PoS inovasyonunda bir öncüyü temsil ediyor. Projenin web sitesine göre, Cardano’nun PoS platformu, “uzman denetimli araştırmalara dayanan ve kanıta dayalı yöntemlerle geliştirilen ilk” platformdur. Ancak, bu anlatı aynı zamanda riskler de sunuyor. ADA, piyasa değerine göre sekiz numaralı kripto varlık olarak yer aldı. Piyasa değeri 17 milyar dolara yakındı. Bu, Ethereum’un 211 milyar dolarlık piyasa değerine etkileyici bir şekilde sönük kalıyor.

Şimdi, Cardano’nun rekabet faktörü büyük ölçüde PoS mekanizmasına odaklanıyor. Ancak, uzmana göre ETH ağının benzer bir konsensüs protokolüne geçmesiyle, kullanıcılar ADA’yı gereksiz görebilir. İlginç bir şekilde, Beyaz Saray’ın kriptolarla ilgili son çalışması, özellikle çevresel etki bağlamında Cardano’dan bahsetti. Bu nedenle, ADA, diğer eski zincirlere PoS’a geçişi düşünmeleri için ilham verebileceğinden, uzmana göre, Merge olayında yükselebilir. Öte yandan, bu iyi bilinen eski zincirlerin çoğu PoS’a geçerse Cardano farklılığını kaybedebilir.

Solana (SOL) da listede

Genellikle bir Ethereum katili olarak adlandırılan Solana (SOL) kayda değer bir çıkış yaptı. 2020 baharındaki en düşük noktasında SOL, coin başına yaklaşık 50 sent karşılığında el değiştiriyordu. Zirvede, aynı SOL birimleri 250 doların üzerinde bir fiyat etiketine sahipti. Pek çok insan zaman yolculuğunun mümkün olmasını diliyor. Yine de, ileriye dönük yatırımcıların, 2020’deki en düşük seviyesinden inanılmaz derecede yükselmiş olmasına rağmen, analiste göre, şimdi Solana’yı satın almak için bazı nedenleri var.

How-To Geek’in açıklamasına göre “Solana, bazen ‘Ethereum Katili olarak adlandırılan yüksek hızlı bir ağdır. Çünkü genellikle pahalı olan ‘gas’ ücretlerine kıyasla ucuz ücretler ve hızlı işlemler içerir.  Uzmana göre Solana üzerindeki coşkuya rağmen, yatırımcılar ihtiyatlı bir yaklaşım benimsemek isteyeceklerdir. Diğer PoS tabanlı kriptolarda olduğu gibi, Ethereum’un konsensüs mekanizmasına girişi önemli bir rekabet getirebilir.

Ethereum merge listesindeki son altcoin: En büyük meme coin DOGE

Dogecoin (DOGE), piyasa katılımcılarını büyülemeye devam ediyor. Dogecoin, özellikle Tesla CEO’su Musk’ın paylaşımlarıyla önemli ölçüde dikkat çekerken, eğlenceyi seven bir topluluk sunması ile bilinir.  Analiste göre bu açıdan DOGE, Merge’ün kaprislerine karşı bir tür önlem olabilir. Diğer kriptoların aksine, Dogecoin topluluğunun küresel açlığı ortadan kaldırma konusunda büyük emelleri yoktur.

Aksine, uzmana göre, diğer birçok meme coin gibi, vurgu, kârlılık ve benzer düşünen traderlarla arkadaşlık üzerine odaklanır. Yine de Dogecoin ile ilgili göze batan bir risk varsa o da varlığın enerji açısından yoğun olmasıdır. Digiconomist’e göre, yıllık Dogecoin enerji tüketimi 3.15 terawatt saat (TWh) tutarındadır. Bu, Karadağ’ın güç tüketimine eşdeğer.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.