Erol Evcil’in 20 milyon dolarlık özel jet Paris’ten getirildi

Demir-çelik fiyatlarını manipüle eden, tam 105 milyar liralık sahte faturayla kamuyu 25 milyar zarara uğratan suç örgütlerine düzenlenen operasyonda yakalanan Erol Evcil’in 3 büyük demir-çelik firmasına ‘çöktüğü’ ortaya çıkmıştı.

Ankara merkezli 29 ilde eşzamanlı yapılan Demir Yumruk Operasyonu’nda aralarında örgüt lideri sıfatıyla Erol Evcil (Erol Eşrefoğlu), Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak’ın da bulunduğu 310 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

Sabah’tan Ömer Çetin’in haberine göre operasyonda konut, işyeri ve fabrika gibi toplam 261 taşınmaza, 327 araca, 8 bin 690 hesaba ve Erol Evcil’in özel jetine el konuldu. 39 şirkete ise kayyum atandı.

JET PARİS’TEN GETİRİLDİ

İskenderun’da kaldığı rezidansın yangın merdiveninden kaçmaya çalışırken Özel Harekât ekiplerince gözaltına alınan Evcil’in özel jetle gün içinde 5 il gezdiği, eşini de Paris’e alışverişe gönderdiği, et yemek için Hatay’dan İstanbul’a gidip geldiği öğrenildi.

Erol Evcil’e ait 20 milyon dolarlık özel jetin pazartesi günü Evcil’in arkadaşlarını getirmek için Paris’e uçtuğu belirlendi.

Mali polis, pilotla temasa geçerek bir an önce Türkiye’ye dönüş yapması konusunda uyardı. İstanbul Havaalanı’na inen özel jete el konularak İstanbul’daki Atatürk Havalimanı’nda bir hangara çekildi.

TEK KİŞİLİK HÜCREDE

1990’lı yıllarda cinayete azmettirme, kara para aklama gibi birçok suça adı karışan Erol Evcil, 22 yıl sonra yine benzer suçlamalarla gözaltına alındı. Evcil’in ifadesi alınana dek tek kişilik hücrede tutulduğu öğrenildi.

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU: İLMEK İLMEK DOKUDUK

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu, operasyonla ilgili, “Türk devletine vergi ve piyasalara manipülasyonlarla çalım atmak isteyenler; zannetmesinler ki görmüyoruz. Demir Yumruk’un safhası devam edecektir. Bu operasyonda çok sabrettik. Yaklaşık 1.5 yıldır ilmek ilmek dokunan bir operasyondu” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.