Enerji içeceklerinde bulunan bir maddenin yaşlanmayı geciktirebileceği düşünülüyor

Enerji içeceklerinde bulunan bir maddenin hayvanlarda yapılan çalışmalarda yaşlanma sürecini yavaşlatabileceğine dair bulgular üzerine bilim insanları insanlar üzerinde de klinik testlerin başlatılmasını istedi.

 Araştırmacılar, taurin mikrobesin seviyelerinin yaşla birlikte önemli ölçüde düştüğünü, ancak bu maddeyi daha yüksek seviyeye çıkarmanın farelerin ve maymunların sağlığını artırdığını ve hatta farelerin yaşam sürelerini uzattığını buldu.

İnsanların aynı şekilde fayda sağlayıp sağlayamayacağı – veya gerekli yüksek dozların güvenli olup olmadığı – belirsiz olarak görülse de bilim insanları özellikle taurinin vücutta doğal olarak bulunduğu  göz önüne alındığında, kanıtların büyük ölçekli bir denemeyi gerektirecek kadar güçlü olduğuna inanıyor.

Münih Teknik Üniversitesi’ndeki ekipte moleküler egzersiz fizyoloğu olan Prof Henning Wackerhage, bir denemenin insanların günlük taurin veya plasebo takviyeleri aldıktan sonra nasıl ilerlediğini karşılaştıracağını söyledi:

“Daha uzun yaşayıp yaşamadıklarına bakmak muhtemelen çok zor olacak, ama en azından daha uzun süre sağlıklı yaşayıp yaşamadıklarını kontrol edebiliriz ve bu elbette tıbbın hedefi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx