Döviz kurunda ve piyasalarda son durum (28 Temmuz 2022)

Hafta kapanışında BDDK’nin getirdiği ticari kredilere ait döviz kaidesi düzenlemesi sonrası 17,35 düzeylerinden 16,07’ye kadar gerileyen dolar/TL paritesi bu sabah dünün kapanış düzeyleri olan 16,50-16,55 düzeylerinden süreç görüyor. Euro/TL ise 17,52 düzeyinden yatay süreç görüyor.

Dün dalgalı seyreden Asya borsaları ABD borsalarının gerileme trendine katılırken, brent petrol fiyatları ise geçen haftaki keskin düşüşün akabinde tırmanmayı sürdürerek 112,60 düzeyinden süreç görüyor.

ASGARİ FİYAT TARTIŞMALARI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı’nın Taban Fiyat Tespit Kurulu ile bir ortaya geleceğini ve çalışmayı hafta sonuna varmadan bitireceklerini duyurdu.

Erdoğan, NATO görüşmelerinden dönünce yeni fiyatı kamuoyuyla paylaşacaklarını da duyurdu.

Türk Lirası mevduatlarına talebi teşvik etmek, birikimlerin Türk Lirası mevduat ve iştirak hesaplarında tutulmasını sağlamak hedefi ile stopaj indirimlerinde müddet 6 ay daha uzatıldı.

GAZPROM SEVKİYATA YİNE BAŞLADI

Rus doğal gaz devi Gazprom, 21-28 Haziran tarihlerinde yapılan planlı bakım çalışmalarının tamamlandığını ve TürkAkım boru çizgisi üzerinden gaz sevkiyatının yine başladığını duyurdu.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Dış Siyaset Danışmanı Yuri Ushakov ise Putin’in kasım ayında Endonezya’da düzenlenecek G20 Zirvesi’ne katılmayı planladığını açıkladı.

DÜNYADAN GELİŞMELER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya’da düzenlenen NATO Doruğu kapsamında Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile 4’lü toplantı yapacak.

Son 12 toplantısında da faiz artıran Macaristan Merkez Bankası’nın yeni kararı izlenecek. Analistler saat 15’te yapılacak toplantıdan 50 baz puan daha artış gelmesini bekliyorlar.

ABD’de öncü mal ticareti ve toptan stok bilgileri ve P Case Shiller ve FHFA tarafından hesaplanan konut fiyatları yayımlanacak.

NÜKLEER GÖRÜŞMELER TEKRAR BAŞLIYOR

ABD’nin eski lideri Barrack Obama tarafından başlatılan ve halefi Donald Trump tarafından sona erdirilen İran Nükleer Görüşmeleri Katar’ın Doha kentinde tekrar başlayacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.